Pilne! Atak rosyjskich hakerów na Polskę. Celem giełda, banki i Profil Zaufany

Powiązana z Kremlem grupa cyberprzestępcza NoName057(16) ponownie zaatakowała nad Wisłą. Jak się dowiedzieliśmy, w poniedziałek hakerzy włamali się na strony kilku polskich instytucji finansowych. O sprawie jako pierwszy informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.

Pete Linforth / Pixabay

Jak dziś podała „Rzeczpospolita”, powiązana z Kremlem grupa cyberprzestępcza NoName057(16) po raz kolejny zaatakowała polską cyberprzestrzeń. Tym razem atak typu DDoS (blokujący serwery) wycelowany był w Giełdę Papierów Wartościowych, a także serwisy internetowe PKO, Raiffeisen, Plus Banku, BNP Paribas, a także Banku Spółdzielczego w Brodnicy, Credit Agricole Polska i Santander Bank Polska. O swoich cyberprzestępcy poinformowali na Telegramie.

Atak potwierdzili już eksperci z izraelskiej firmy Check Point, która specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie. Według nich, wśród ofiar poniedziałkowego ataku miała być jednak też usługa Profil Zaufany. Hakerzy z NoName mieli na swoim profilu na Telegramie zasugerować, że ta rządowa usługa umożliwiająca zdalne potwierdzenie tożsamości i otrzymanie podpisu cyfrowego, nie jest bezpieczna.

Zobacz również:

  • Minister Cyfryzacji ostrzegł przed rosyjskimi cyberatakami na polską infrastrukturę

Jak twierdzą izraelscy eksperci, NoName057(16) to niezwykle groźna grupa. Już w kwietniu atakowała warszawską GPW, a w sierpniu działające w naszym kraju firmy teleinformatyczne. Teraz zrobili to po raz kolejny i to ledwie parę dni po głośnym uderzeniu ugrupowania CyberTriad, które zhakowało systemy informatyczne Akademii Sztuki Wojennej.

Hakerzy napisali o antyrosyjskiej działalności polskiego rządu na swoim kanale w aplikacji Telegram: „Bezsensownych rusofobicznych nastrojów polskich władz, rozdzielających budżet w dziwnych proporcjach, gdzie większy procent środków polskich podatników trafia prosto do kieszeni Bandery, nie mogą już znieść nawet sami Polacy. Aby wyrazić nasze wsparcie dla wszystkich uczciwych obywateli Polski, którzy sprzeciwiają się tonącym w rusofobii władzom swojego kraju, nasze wyrzutnie rakiet DDoS są dziś wycelowane w polskie cele: Giełda Papierów Wartościowych i Warszawska Giełda Papierów Wartościowych”. W rzeczywistości chodziło o stronę spółki Bond Spot, napisała „Rzeczpospolita”. Analityków nie dziwi takie oświadczenie. Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce, podkreśla, iż celem takich grup jak NoName jest wzmożenie niepokoju w kraju, który jest aktywnym partnerem wspierającym Ukrainę podczas wojny. Jego zdaniem przeprowadzane od kilku tygodni ataki na kraje pomagające naszemu wschodniemu sąsiadowi są częścią większej kampanii, która w swoim zamiarze ma nie tylko sianie strachu, ale również dezinformacji.

Eksperci twierdzą, że – począwszy od IV kwartału ub.r. – liczba cyberataków na Ukrainę spadła. Szybko przybywa natomiast uderzeń na państwa sojusznicze, w tym głównie Polskę, Estonię, czy Danię – podaje Check Point.

Źródło: Rzeczpospolita

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200