Pillar wprowadza dyski twarde 2 TB do centrów danych

Pillar Data Systems jest pierwszą firmą, która zdecydowała się wprowadzić do macierzy dyskowych klasy enterprise dyski twarde SATA o pojemności 2 TB. Firma instaluje takie dyski w swoich systemach pamięci masowych linii Axiom.

Największy system Axiom 600 może obecnie przechowywać do 1,6 PT danych, pobierając jednocześnie (w przeliczeniu na 1 GB pojemności) o 50% mniej mocy niż inne rozwiązania klasy enterprise o podobnej pojemności. Kolejna korzyść polega na tym, że macierz dyskowa zajmuje wtedy w centrum danych dużo mniej miejsca.

Pillar instaluje w macierzach dyski 2 TB produkowane przez firmę Western Digital, w których talerze obracają się z szybkością 5400 obrotów na minutę. Warto w tym momencie przypomnieć, że Pillar był też pierwszym dostawcą macierzy dyskowych opartych na dyskach o pojemności 1 TB (były to dyski produkowane przez Hitachi).

Firmy mogą rozbudowywać macierze Axiom dodając do nich kolejne bloki (które producent nazywa cegłami; bricks), każdy zawierający 12 dysków. Mogą to być dyski twarde SATA, dyski twarde Fibre Channel lub napędy SSD (które Axiom wprowadził do swoich macierzy w marcu br. - pisaliśmy o tym tutaj). Blok (zdjęcie powyżej) zawierający 12 dysków 2 TB kosztuje ok. 40 tys. USD. Pillar chwali się przy tym, że poziom wykorzystania dysków w macierzach Axiom nie spada poniżej 80%. I dodaje, że żaden inny otwarty system pamięci masowej, dostępny obecnie na rynku, nie oferuje takiego parametru.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200