Piętnaście lat temu na rynku zadebiutował Apple App Store

Sklep z aplikacjami od Apple zrewolucjonizował rynek cyfrowej dystrybucji oprogramowania. Jego debiut odbył się nie tak dawno temu - platforma zadebiutowała w 2008 roku.

W 2023 roku mało kto może pamiętać, że pierwszy iPhone 2G z 2007 roku zadebiutował na rynku bez dostępu do legendarnego sklepu z aplikacjami Apple App Store.

Apple App Store obchodzi 15 urodziny
Źródło: apple.com

Apple App Store obchodzi 15 urodziny

Źródło: apple.com

Dostęp do sklepu z aplikacjami pojawił się rok po pierwszej prezentacji oraz pół roku po wprowadzeniu do sprzedaży pierwszej generacji iPhone'a. W styczniu 2008 roku zaprezentowano platformę cyfrowej dystrybucji gier, aplikacji, piosenek, audiobooków oraz e-booków - Apple App Store.

Zobacz również:

  • Przychody z Apple Store w Europie stanowią niewielki procent globalnych przychodów uzyskiwanych przez Apple z tej usługi
  • App Store zniknie z Chin?

Pierwotnie dostępny jedynie na iPhone OS sklep z aplikacjami wkrótce trafił na tablety iPad, komputery Mac, a później również zegarki Apple Watch i przystawki do telewizorów Apple TV.

App Store sprawił, że sprzedaż oprogramowania w pudełkach z dnia na dzień stała się przestarzała. Elektroniczna dystrybucja treści w 2008 roku była wyzwaniem ze względu na wolny dostęp do internetu oraz brak 3G w pierwszej generacji iPhone'a, ale wizjonerski pomysł firmy Apple i tak zapisał się na kartach historii.

Apple wprowadziło na rynek system zakupów online z natychmiastowym dostępem do treści, który był nowością w 2008 roku.

Apple App Store znacząco rozbudowało możliwości iPhone'a tworząc z niego multimedialną maszynę do gier, pracy oraz rozrywki. App Store to również miejsce, w którym deweloperzy z całego świata zarabiają ogromne pieniądze.

Pierwotnie iPhone posiadał zaledwie 15 preinstalowanych przez Apple aplikacji.

Apple App Store jest w chwili obecnej jednym z największych sklepów z aplikacjami online. Na przestrzeni ostatnich lat zyskał wiele aplikacji i zmian. Bardzo możliwe, że już w przyszłym roku App Store przestanie być jedynym miejscem instalacji aplikacji na urządzeniach iPhone i iPad. Apple przygotowuje się do nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, które wymagają dostępu do sklepów firm trzecich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200