Pierwszy trzyrdzeniowy Athlon

AMD zaprezentowało nową serię mikroprocesorów do komputerów stacjonarnych, wśród których znalazły się pierwsze w ofercie firmy układy Athlon II X3, wyposażone w trzy rdzenie.

PC World Testy - procesory AMD i Intel

Nowa podkategoria produktowa AMD - trzyrdzeniowe procesory Athlon II X3 z jądrem Rana - sytuuje się pomiędzy dwurdzeniowymi Athlonami II X2 a procesorami Athlon II X4, wyposażonymi w cztery rdzenie. Układy charakteryzują się taktowaniem od 2,7 do 2,9 GHz, zaś ich zapotrzebowanie na prąd sięga 95 watów. Według producenta procesory nadają się do montażu w klasycznych desktopach jak i komputerach typu all-in-one.

Zobacz również:

  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Trzy rdzenie w procesorze to na razie rozwiązanie stosowane jedynie przez AMD - dotychczas pojawiło się w różnych modelach linii Phenom. Główny rywal firmy, Intel, oferuje obecnie konsumenckie układy dwu- i czterordzeniowe (układy sześciordzeniowe Core i9 - kodowa nazwa "Gulftown" - zapowiadane są na drugi kwartał 2010 r.).

Tym samym zakończył się kolejny etap rozwoju linii produktowej AMD w technologii 45 nanometrów - spółka oferuje wykonane w tym procesie układy z wyższej półki (Phenom II) oraz procesory bardziej przystępne cenowo (Athlon II). W każdej z tych rodzin spotkamy układy z dwoma, trzema i czterema rdzeniami, jednak w Athlonach brak pamięci podręcznej L3.

Układy X3 wypełniają lukę cenową i wydajnościową między jednostkami obliczeniowymi o mniejszej i większej liczbie rdzeni, dlatego też są cenione przez producentów komputerów.

Początkowo w sprzedaży znajdą się dwa modele nowych procesorów: Athlon II X3 425 (2,7 GHz) i Athlon II X3 435 (2,9 GHz). Hurtowa cena nowych układów (za 1000 sztuk) mieści się w przedziale 76 - 102 USD. Towarzyszyć im będą również trójrdzeniowe modele energooszczędne (TDP 45 W) - Athlon II X3 400e (2,2 GHz) i Athlon II X3 405e (2,3 GHz).

Oprócz wspomnianych wyżej CPU AMD poszerzył dziś ofertę procesorów o dwu- i czterordzeniowe Athlony II typu "low power":

- Athlon II X2 235e (2,7GHz)

- Athlon II X2 240e (2,8GHz)

- Athlon II X4 600e (2,2GHz)

- Athlon II X4 605e (2,3GHz).

Więcej informacji: AMD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200