Pierwszy spadek sprzedaży komputerów od 1986 roku

IDC informuje, że po raz pierwszy od 15 lat zmniejszył się poziom sprzedaży komputerów osobistych na świecie. Analitycy spodziewają się dalszego osłabienia rynku PC. Budżety producentów podreperuje tradycyjnie okres grudniowych świąt.

Światowy poziom sprzedaży komputerów PC spadł w II kwartale o 2 % w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2000, twierdzą analitycy z International Data Corporation (IDC). Oznacza to, że po raz pierwszy od 1986 r. na rynku komputerów osobistych zanotowano spadek sprzedaży. W okresie od kwietnia do czerwca 2001 r. sprzedano na świecie 30,4 mln sztuk komputerów typu PC. W tym samym czasie w minionym roku sprzedaż ta była wyższa o 600 tys. sztuk. W drugim kwartale br. popyt na komputery zmniejszył się o 7,2% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy br. Analitycy są zdania, że sytuacja w kolejnym, trwającym właśnie trzecim kwartale, nie ulegnie poprawie. Może się tak stać dopiero pod koniec roku, kiedy nadejdzie sezon przedświątecznych zakupów oraz nastąpi premiera Windows XP.

Zdaniem specjalistów pogarszająca się sytuacja na rynku komputerowym jest wynikiem osłabienia gospodarczego w branży IT panującego w Stanach Zjednoczonych, słabnącym zapotrzebowaniem na komputery w Europie oraz zbyt wolnym wzrostem popytu w Japonii i krajach azjatyckich.

Zobacz również:

Jedyną firmą, która nie odnotowała spadku sprzedaży komputerów w drugim kwartale br. był Dell Computer. Na przełomie roku sprzedaż sprzętu PC zmniejszył Compaq Computer, IBM, Hewlett-Packard i Fujitsu Siemens Computers. W minionym kwartale Dell zanotował aż 20% wzrost popytu sprzedając 4 mln sztuk komputerów.


TOP 200