Pierwszy serwerowy procesor ARM firmy AMD już na rynku

AMD wprowadził wreszcie do oferty serwerowy procesor oparty na architekturze ARM, który według wcześniejszych zapowiedzi miał trafić do rąk producentów tego typu systemów obliczeniowych w zeszłym roku. Chodzi o układ Opteron A1100, znany pod kodową nazwą "Seattle".

Procesor Opteron A1100 zawiera interfejs sieciowy oraz kontroler obsługujący pamięci masowe i jest dostępny w dwóch wersjach: z czterema oraz z ośmioma rdzeniami obliczeniowymi. AMD zapowiada jednocześnie, że udostępni wkrótce deweloperom serwerową płytę główną noszą nazwę HuskyBoard, którą będą mogli wykorzystywać do testowania aplikacji, które będą uruchamiane na linuksowych serwerach tej platformy.

Wiadomo już, że pierwsze serwery zawierające procesory Opteron A1100 będą produkowane przez firmę SoftIron. AMD dołącza tym samym do kilku innych firm (takich jak Cavium czy AppliedMicro), które produkują już od jakiegoś czasu procesory oparte na architekturze ARM.

Zobacz również:

Pierwszy serwerowy procesor ARM firmy AMD już na rynku

HuskyBoard

Warto przypomnieć., że serwery zawierające procesory ARM ma obecnie w swojej ofercie HP. Są to systemy sewerowe Moonshot, w których HP instaluje układy ARM produkowane przez wspomnianą wcześniej firmę AppliedMicro. Pierwszy taki serwer pojawił się w ofercie tej firmy już w 2014 roku. To system obliczeniowy ProLiant m400 zawierający ośmiordzeniowy układ X-Gene (AppliedMicro). Charakterystyczną cechą tych układów (o których pisaliśmy tutaj) jest to, że wspierają one technologie RAS (Reliability, Availability and Serviceability), mogą więc w centrach danych obsługiwać szczególnie ważne dla firmy aplikacje.

AMD ustalił cenę procesora Opteron A1100 (podstawowa wersja) na 150 USD. Układ Opteron A1170 taktowany jest zegarem 2,0 GHz, a układ A1150 zegarem 1,7 GHz. Układy pobierają moc o wielkości 32 W i zawierają bufor L2 o pojemności 4 MB, bufor L3 o pojemności 8 MB, dwa porty Ethernet 10 Gb/s i 14 portów SATA 3.

Zawierają też koprocesor, który wspiera operacje uwierzytelniania użytkowników oraz szyfrowania/deszyfrowania danych. Oba procesory wspierają pamięci systemowe DDR3 oraz DDR4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200