Pierwszy serwer IBM z Itanium 2

IBM wprowadził na rynek swój pierwszy serwer oparty na procesorach Itanium 2 - xSeries 450 - przeznaczony do obsługi szczególnie ważnych aplikacji, takich jak zarządzanie dużymi bazami danych, zarządzanie związkami z klientami (CRM) czy programy dysponujące inteligencją biznesową.

Serwer xSeries 450 można wyposażyć w cztery procesory i jest dostępny w trzech podstawowych wersjach: procesor 900 MH, pamięć podręczna L3 o pojemności 1,5 MB i pamięć o RAM o pojemności 1 MB; procesor 1 GHz, pamięć podręczna L3 o pojemności 1,5 MB i pamięć o pojemności 2 MB; dwa procesory 1 GHz z pamięciami podręcznymi L3 o pojemności 2 MB i pamięć o pojemności 2 MB. W każdym serwerze można zainstalować do 40 GB pamięci RAM.

Producent wyposażył serwer w sześć 64-bitowych gniazd Active PCI-X, w których użytkownik może instalować dodatkowe karty. Istnieje też możliwość podłączenia do serwera zewnętrznego urządzenia dysponującego 12-ma gniazdami Active PCI-X. Serwer x450 zawiera dwukanałowy kontroler Ultra320 SCSI (dyski twarde) i dwa interfejsy Gigabit Ethernet.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

W serwerze znajdują się dwie półki na dyski twarde (wymiana "na gorąco", maksymalna pojemność wewnętrznych dysków twardych - 146 GB). Kolejne wyposażenie to zapasowy zasilacz i Remote Supervisor Adapter. Jest to adapter, który zapewnia administratorowi dostęp do serwera w trybie "poza pasmem" (co jest szczególnie przydatne wtedy, gdy sieć ulegnie uszkodzeniu).

Serwer xSeries 450 oferuje też szereg dodatkowych opcji, z których firma IBM jest znana. Można tu wymienić takie rozwiązania jak pamięć Chipkill, gniazda PCI-X wspierające wymianę kart "na gorąco" czy Integrated Remote Supervisor Adapter. Ta ostatnia opcja pozwala administratorowi uruchamiać zdalnie programy testujące serwer (diagnostyka) i w tym samym trybie zamykać oraz otwierać system (operacja "reboot").

Serwer xSeries jest już dostępny i kosztuje w podstawowej konfiguracji 26 tysięcy USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200