Pierwszy samotny kwartał Optimusa

Przychody Optimusa w I kw. br. spadły w porównaniu z 2001 r. o blisko 39%, do 73,7 mln zł. Strata netto spółki wyniosła 4,1 mln zł. Optimus sprzedał w tym okresie 11 tys. PC - czyli o 25% mniej niż przed rokiem. „Na tym wyniku zaważyła słabość rynku, ale także trzytygodniowe opóźnienie w realizacji podziału spółki" - tłumaczył Jacek Krawczyk, prezes Optimusa.

Przychody Optimusa w I kwartale spadły w porównaniu z ub. rokiem o blisko 39%, do 73,7 mln zł. Zysk brutto spółki, licząc cały I kwartał br., a więc także okres w którym formalnie działał "stary" Optimus, wyniósł 6,4 mln zł (rok wcześniej - 8,2 mln zł). Strata netto na koniec I kwartału br. wyniosła 4,1 mln zł i była o 68% niższa od straty z I kwartału 2001.

W okresie styczeń-marzec Optimus sprzedał 11 tys. PC - czyli o 25% mniej niż przed rokiem. "Na tym wyniku zaważyła słabość rynku, ale także trzytygodniowe opóźnienie w realizacji podziału spółki" - tłumaczył Jacek Krawczyk, prezes Optimusa. Firma nie przedstawiła konkretnych prognoz finansowych na następny kwartał i cały rok. Spółka podała jedynie założenia tegorocznej strategii. Należy do nich zwiększenie sprzedaży i udział w konsolidacji rynku IT. "Konsolidacja będzie wymogiem, Optimus nie ma wyboru i będzie bardzo silnie się w nią angażował" - mówił prezes Optimusa podczas spotkania z dziennikarzami.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • 8 koncepcji biznesowych, które liderzy IT powinni opanować

Najpierw jednak, według słów prezesa, firmę czeka porządkowanie własnych "zaszłości" w zakresie restrukturyzacji wewnętrznej. "Wszystko duże co miało się wydarzyć już się jednak wydarzyło" - powiedział szef Optimusa.

Optimus uczestniczy obecnie w 5 przetargach "natowskich", których łączna wartość sięga 10 mln EUR. Najmniejszy dotyczy dostawy sprzętu, większe integracji oraz dostawy oprogramowania. Na 50% Jacek Krawczyk określił natomiast prawdopodobieństwo podpisania kolejnego dużego kontraktu ze stroną ukraińską. W kraju Optimus liczy m.in. na pozyskanie dużych klientów korporacyjnych z sektora paliwowego. Kontynuowany będzie także kontrakt z MENiS.

Firma przedstawiła również plany dotyczące sprzedaży nowych produktów. Na koniec maja firma zapowiada wprowadzenie do sprzedaży nowego komputera zintegrowanego z monitorem ciekłokrystalicznym (LCD PC) i notebooków Optimusa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200