Pierwszy raz w historii komputer przeszedł pozytywnie test Turing’a

Brytyjska gazeta The Telegraph donosi, że pierwszy raz w historii oprogramowanie przeszło pozytywnie tzw. test Turing’a. Dokonał tego program noszący nazwę "Eugene Goostman", a twórcą testu (który powstał w 1950 r.) jest brytyjski matematyk Alan Turing, który w czasach II wojny światowej zajmował się tematyką szyfrowania danych i odniósł na tym polu wiele sukcesów.

Przystępując do opracowywania testu, Alan Turing postawił sobie pytanie, „czy można opracować algorytm pozwalający odpowiedzieć na pytanie, czy badana maszyna tak działa, iż można powiedzieć, że myśli?”. Turing przyjął założenie – jeśli 30% osób zadających maszynie pytanie (nie wiedząc oczywiście czy jest to maszyna czy człowiek) i następnie analizujących jej odpowiedzi sądzi, że ma do czynienia z człowiekiem, można powiedzieć, że maszyna myśli.

I to właśnie miało miejsce w przypadku testowania oprogramowania „Eugene Goostman". Jedna trzecia osób biorących udział w teście sądziło, że po drugiej stronie siedzi trzynastoletnie dziecko. Test polega na tym, że na specjalnie przygotowane pytania odpowiada człowiek albo maszyna, a grono przyglądających się temu osób musi odpowiedzieć, czy dana odpowiedź została udzielona przez maszynę czy człowieka.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Dobra klawiatura i mysz zwiększą produktywność - jak je wybrać?

Oprogramowanie „Eugene Goostman” zostało tak opracowane (dzięki zaszyciu w nim technologii z obszaru AI; sztuczna inteligencja), aby symulować myślenie trzynastoletniego dziecka. Test przeprowadzony w akademii Royal Society (w Londynie) wykazał, że 33% osób biorących w nim udział było przekonanych, że po drugiej stronie ściany siedzi człowiek.

Podobne testy (Turing’a) były prowadzone wcześniej, ale żadna maszyna nie zdała go nigdy z wynikiem pozytywnym. Twórcami oprogramowania Eugene Goostman są trzej rosyjscy informatycy: Władymir Veselov (zamieszkujący na stałe w Nowym Jorku) oraz Eugene Demchenko i Sergey Ulasen (żyjący w Petersburgu).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200