Pierwszy pecet Win 10 wyposażony w procesor ARM

Osoby i firmy zainteresowane kupnem peceta Windows 10, który nie zawiera procesora x86 produkowanego przez firmę Intel czy AMD, a procesor bazujący na architekturze ARM, będą mogły zrealizować swój zamiar w czwartym kwartale tego roku.

Qualcomm potwierdził bowiem, że jego pierwszy ultra cienki laptop wyposażony w procesor Snapdragon 835 – nad którym pracował przez ostatnie miesiące wspólnie z firmą Microsoft - trafi do sprzedaży jeszcze przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. Urządzenie jest na tyle kompaktowe, że jego konstruktorzy nadali mu wiele mówiącą nazwę Cellular PC (komórkowy pecet).

Cellular PC będzie na stałe podłączony do internetu za pośrednictwem ultra szybkiego modemu. Będzie też zawierać inne bezprzewodowe interfejsy, takie jak Bluetooth 5 i prawdopodobnie Wi-Gig.

Zobacz również:

  • Zaskakujący ruch Tesli w Polsce - nowy model w ofercie
  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac

Analitycy podchodzą z ostrożnością do tego projektu mając na uwadze fakt, że wcześniejsze próby pożenienia pecetów Windows z procesorami ARM spaliły na panewce. Chodzi tu np. o tablety Windows RT bazujące na procesorach ARM, których użytkownicy nie zaakceptowali głównie z braku aplikacji, które można było uruchamiać na takich urządzeniach.

Tym razem ma być ponoć inaczej, gdyż w projekcie bierze udział Microsoft. Firma z Redmond zademonstrowała już nawet pierwsze aplikacje – w tym Photoshop – które można uruchamiać na pecetach zawierających procesor Snapdragon 835.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200