Pierwszy klaster dla NT

Dell Computer - jako pierwszy - wprowadził na rynek klaster w technologii Cluster Server.

Dell Computer - jako pierwszy - wprowadził na rynek klaster w technologii Cluster Server.

Dell Computer jest pierwszym producentem serwerów intelowskich, który wprowadził na rynek pełne rozwiązanie klastrowe, zbudowane na bazie systemu operacyjnego Windows NT Server 4.0, oraz technologię Microsoft Cluster Server (MSCS). I choć inne firmy, takie jak Digital Equipment, Tandem Computers czy NetFrame, oferują już od pewnego czasu klastry pracujące pod kontrolą Windows NT, to są to ich własne rozwiązania, niezgodne z technologią Microsoftu.

Obecnie w ramach pakietu Windows NT Server Enterprise Edition, przeznaczonego dla przedsiębiorstw chcących wykorzystywać system operacyjny Microsoftu, dostępna jest pierwsza wersja oprogramowania Cluster Server, umożliwiająca połączenie dwóch serwerów w taki sposób, aby zapewniały one bezawaryjną pracę aplikacjom i nieprzerwany dostęp do danych, nawet w razie awarii jednego z nich.

Drogie rozwiązanie

Dell PowerEdge Cluster to połączenie dwóch serwerów PowerEdge 6100, z których każdy może być wyposażony maksymalnie w cztery procesory Pentium Pro 200 MHz, zawiera dysk twardy o pojemności 4 lub 9 GB i pamięć 128-512 MB. Ceny sprzętu takiej konfiguracji wynoszą ponad 60 000 USD (do 80 000 USD). Do końca br. Dell zamierza także wprowadzić na rynek klaster składający się z serwerów średniej klasy Dell PowerEdge 4200 wyposażonych w procesory Pentium II. Konfiguracja ta będzie dostępna po znacznie niższej cenie, chociaż firma nie ujawniła jeszcze jej wysokości.

Klastry budowane na bazie systemu Windows NT nie mogą jednak konkurować z ich odpowiednikami ze środowiska unixowego. Tamte potrafią bowiem łączyć nawet 32 czteroprocesorowe serwery. Przedstawiciele Microsofu zapowiadają, że kolejna wersja oprogramowania Cluster Server umożliwi współpracę 16 serwerów, jednak wiadomo już, że nie będzie ona dostępna jeszcze co najmniej przez rok.

Ponadto klastry unixowe oferują dodatkowo - możliwość dystrybucji realizowanych zadań między serwerami pracującymi w klastrze, tak by wszystkie one były równomiernie obciążone. Na platformie Windows NT brakuje jeszcze aplikacji, które potrafiłyby dynamicznie przesyłać zadania między serwerami, pracującymi w klastrze.

Konkurencja nie śpi

Na razie Dell jest jedynym producentem oferującym klastry korzystające z oprogramowania Microsoft Cluster Server, jednak już wkrótce na rynku będzie więcej takich rozwiązań. Analogiczne produkty, oparte na technologii Cluster Server, zapowiedziały już bowiem Hewlett-Packard, Compaq Computer, IBM oraz NCR.

Klaster HP ma być dostępny jeszcze w tym roku. Pozostałe zapowiadane są na pierwszy kwartał przyszłego roku.


TOP 200