Pierwszy benchmark procesorów Epyc 2

Mamy wyniki jednego z pierwszych testów porównawczych sprawdzających wydajność układu Epyc (AMD) drugiej generacji, znanego pod roboczą nazwą Rome. Testy pokazują, że układ przetwarza dane mniej więcej z taką samą szybkością (a w niektórych scenariuszach uzyskuje nawet gorsze wyniki) co jego poprzednik, czyli układ Epyc pierwszej generacji, którego premiera miała miejsce w 2017 roku.

Warto przypomnieć, że w zamyśle firmy AMD układy Epyc mają zastąpić wysłużone i instalowane od lat w serwerach procesory Opteron. Układy Epyc drugiej generacji bazują na architekturze Zen 2 i mogą zawierać do 64 rdzeni, co oznacza i mogą jednocześnie obsługiwać 128 wątków obliczeniowych.

Testy uruchamiano na dwóch różnych serwerach. Były to systemy obliczeniowe Dell PowerEdge R7515 i Super Micro Super Server. Oba serwery pracowały – co dla niektórych może być zaskoczeniem – pod kontrolą systemu Windows 10, a nie Windows Server 2019. Wyniki testów zostały opublikowane tutaj (witryna Tom’s Hardware Guide).

Zobacz również:

Zainstalowane w nich układy Epyc 2 były taktowane zegarem o częstotliwości 1,4 GHz, która po włączeniu trybu turbo wzrastała do 2,2 GHz. Układy zawierały pamięć buforową (cache) Level 2 o pojemności 16 MB i pamięć buforową Level 3 o pojemności 256 MB. Szczególnie dla druga wielkość robi wrażenie, ponieważ układy Epyc pierwszej generacji miały do dyspozycji pamięć buforową Level 3 o pojemności 32 MB.

Oczekuje się, że procesory Epyc 2 zostaną oficjalnie zaprezentowane 27-go maja podczas targów Computex (Tajwan).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200