Pierwsze wydrukowane etykiety z pamięcią

Firma Thinfilm zaprezentowała prototyp elektronicznej drukowanej etykiety wykorzystującej nieulotną pamięć.

Prototypowa etykieta została wykonana za pomocą druku i zawiera czujnik temperatury, pamięć oraz proste układy logiczne. Przy przekroczeniu zadanych parametrów informacja zostanie zapisana do pamięci, skąd będzie można ją później odczytać. Firma Thinfilm planuje wprowadzenie pod koniec 2014r. także zegara oraz komunikacji bezprzewodowej.

Jednorazowe etykiety wykonane tą technologią mogą być wykorzystane do śledzenia towarów, takich jak leki lub żywność, wrażliwych na przekroczenie granicznych wartości temperatury.

Za pomocą etykiet można stwierdzić, czy podczas wszystkich etapów transportu od producenta do odbiorcy zostały zachowane wymagania temperatury otoczenia, na przykład związane z zachowaniem tzw. łańcucha chłodniczego. Obecnie do tego celu na niektórych etapach stosuje się rejestratory elektroniczne umieszczane w paletach produktów. Rozwiązanie zaprezentowane przez firmę ThinFilm jest tanie w produkcji i może być produkowane na skalę masową, a zatem umieszczone fabrycznie np. w opakowaniu zbiorczym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200