Pierwsze wnioski z wdrożeń Windows Server 2008

Na nowej platformie serwerowej Microsoftu pracuje kilkadziesiąt polskich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie wersji testowej kilka miesięcy przed skierowaniem Windows Server 2008 do produkcji.

Na nowej platformie serwerowej Microsoftu pracuje kilkadziesiąt polskich przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie wersji testowej kilka miesięcy przed skierowaniem Windows Server 2008 do produkcji.

Katalog wdrożeń nowego systemu wraz z opisami doświadczeń użytkowników można znaleźć w specjalnej sekcji na stronach Microsoftu pod adresem:

http://www.microsoft.com/poland/heroeshappenhere/warto_wiedziec/case_study.mspx

W kontekście bezpieczeństwa administratorzy Windows Server 2008 zwracają uwagę na nowości związane z instalacją minimalną Core, zastosowaniem kontrolera domeny pracującego w trybie tylko do odczytu, nowe usługi terminalowe oraz usługi ochrony sieci korporacyjnej NAP. Wymienione wyżej funkcje nie wyczerpują katalogu nowości w zakresie bezpieczeństwa. Wśród pozostałych warto wspomnieć o: szczegółowym logowaniu - czyli opcji pozwalającej ustawiać różny poziom bezpieczeństwa haseł dla grup lub indywidualnych użytkowników, odbiegającym od polityki dla danej domeny; określaniu za pomocą polityki bezpieczeństwa, jakie zewnętrzne urządzenia mogą być dołączane do komputerów w sieci; a także istotnej izolacji serwera i domeny.

Windows Server 2008 Core umożliwia instalację tylko podstawowych usług systemu. Narzędzia konfiguracji serwera ułatwiają administratorom wypracowanie zachowań, które poprawiają bezpieczeństwo systemu. Jednym z przykładów jest rezygnacja z instalacji serwera IIS ze wszystkimi dostępnymi opcjami - można wybrać tylko te funkcje, które są naprawdę wymagane.

Kontroler domeny w trybie tylko do odczytu umożliwia przeprowadzenie bezpiecznej autoryzacji różnych usług zintegrowanych z Active Directory, a także ułatwia wdrożenia systemu w wielooddziałowych firmach. Nowością są także reguły umożliwiające bezpieczne delegowanie części uprawnień.

Nowe usługi terminalowe umożliwiają opublikowanie okna aplikacji, bez udostępnienia całego pulpitu. Usprawniona została także obsługa drukarek. Jeśli klientem systemu serwerowego jest Windows Vista, nie ma potrzeby instalacji sterowników drukarek na serwerze terminalowym (użytkownicy wskazują to jako istotną wadę poprzedniej wersji systemu). W kilku opisanych przez Microsoft przypadkach ważną opcją okazała się funkcjonalność związana z wirtualizacją, dostępna w Windows Server 2008. Umożliwia ona uruchomienie z dobrą wydajnością kilku maszyn wirtualnych na tym samym komputerze, znacząco poprawiając przy tym wykorzystanie zasobów.

Z wymienionych przez dotychczasowych użytkowników problemów, najważniejszymi są zgodność aplikacji z nowymi usługami terminalowymi i obsługa sprzętu przez Windows Vista. Niektóre starsze wersje aplikacji nie są zgodne z nową wersją usług terminalowych, to samo dotyczy niektórych modeli drukarek, które wciąż nie mają odpowiednich sterowników, zatem ich użycie w trybie terminalowym napotyka na problemy. I będzie tak dopóki niezależni producenci sprzętu i oprogramowania nie przygotują odpowiednich aktualizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200