Pierwsze satelity V2 Mini Starlink krążą już wokół Ziemi

Po uzyskaniu zgody wydanej przez FCC (Federal Communications Commission; Federalna Komisja do spraw Komunikacji), firma SpaceX wystrzeliła dzisiaj z Florydy w kosmos swoją pierwszą partię satelitów Starlink drugiej generacji.

Grafika: SpaceX

Rakieta Falcon umieściła dzisiaj w kosmosie 21 satelitów nowej generacji, które noszą nazwę V2 Mini Starlink. Komisja FCC wydała pod koniec zeszłego roku zgodę na wystrzelenie ogółem 7,5 tys. satelitów Starlink Gen2, które będą krążyć wokół Ziemi na wysokościach 525, 530 i 535 kilometrów, wykorzystując do transmitowania danych pasma częstotliwości Ku, Ka i E.

Satelity Starlink drugiej generacji są produkowane w dwóch wersjach: V2 Mini i V2. Satelity V2 są wystrzeliwane w kosmos przez rakiety Starship, a V2 Mini przez rakiety Falconem 9. Do tej pory firma SpaceX wystrzeliwała w kosmos satelity Starlink pierwszej generacji, umieszczając je tam w pakietach liczących od 50 do 60 satelitów.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • SpaceX usunie z orbity uszkodzone satelity Starlink

Satelity V2 Mini wystrzelone przez rakiety Falconie 9 są nieco mniejsze od satelitów V2. Pomimo tego mają blisko cztery razy większą przepustowość od satelitów Starlink pierwszej generacji, których przepustowość wynosi od 17 do 23 Gb/s. Satelita Starlink V2 Mini waży ok. 800 kilogramów, czyli jest trzykrotnie cięższa od satelity Starlink pierwszej generacji. Jest też znacznie większy od satelity Starlink V1. Jego szerokość to nieco ponad 4 metry, a po rozłożeniu paneli słonecznych ma 30 metrów szerokości. W przypadku satelity Starlink V1 jest to tylko 11 metrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200