Pierwsze rozwiązania bazodanowe SAP już w kwietniu?

Niemiecki koncern planuje w kwietniu wprowadzić na rynek nową linię produktów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będą to systemy z zakresu zarządzania danymi. Niewykluczone, że będą to pierwsze rozwiązania SAP wprost konkurujące z typowymi bazami danych.

Z zapowiedzi cytowanych przez agencję Reuters wynika, że niemiecki koncern zamierza wprowadzić na rynek nową linię zintegrowanych rozwiązań wspierających m.in. zarządzanie danymi. Podczas zaplanowanej na 10. kwietnia konferencji ujawniona ma zostać także strategia rozwoju oferty SAP w zakresie rozwiązań bazodanowych. Najprawdopodobniej podstawą dla nowej linii narzędzi związanych z zarządzaniem informacjami będą narzędzia przejęte wraz z firmą Sybase. Niemiecki koncern sfinalizował zakup firmy Sybase - która wówczas była czwartym największym dostawcą rozwiązań bazodanowych na świecie - w lipcu 2010 roku. Mówiło się wtedy, że rozwiązania amerykańskiej spółki będą wykorzystywane przede wszystkim w kontekście rozwoju oferty oprogramowania mobilnego SAP. Do tej pory przedstawiciele SAP nie udzielali szczegółowych informacji na temat planów włączenia narzędzi bazodanowych Sybase do rozwiązań transakcyjnych.

Niezależnie od tego przedstawiciele SAP od kilku miesięcy wprost przyznają, że zamierzają uniezależnić własne systemy transakcyjne od klasycznych środowisk bazodanowych. Wedle zapowiedzi stosowne rozwiązania będą dostępne jeszcze w tym roku. Bazą do rozwoju narzędzi pozwalających na wyeliminowanie typowych baz danych mają być rozwiązania oparte na technologii zakładającej przechowywanie i przetwarzanie danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej. Na mechanizmach in-memory bazują również rozwiązania linii HANA. Władze SAP nie ukrywają również, że zapowiadane rozwiązania mają być alternatywą dla klasycznych baz danych - z oprogramowaniem bazodanowym Oracle na czele. Eksperci podkreślają jednak, że rozwijając działalność na rynku baz danych SAP stanie się bezpośrednim konkurentem dla dwóch największych partnerów sprzedażowych - koncernów IBM i Microsoft.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200