Pierwsze procesory wytwarzane przy użyciu technologii 3 nm mają wejść na rynek w 2022 roku

TSMC (jeden z największych na świecie producentów układów scalonych) zaczął budować w Tajwanie (w mieście Tainan, w parku naukowo-technologicznym Southern Taiwan Science and Technology Park) fabrykę, która będzie budować procesory kolejnej generacji, wykorzystując do tego celu technologię 3 nanometrów.

Nieoficjalnie mówi się, że jedną z pierwszych firm, która zacznie instalować takie układy w swoich produktach, będzie Apple. Jak trudno do wyobrażenia jest to wielkość może świadczyć informacja, że jeden nanometr to jedna miliardowa część metra, czyli jedna milionowa cześć milimetra.

To ogromna inwestycja, która będzie kosztować firmę TSMC ok. 20 mld USD. Analitycy szacują, że fabryka ruszy pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 i produkowane przez nią układy 3 nm pojawią się wtedy jednym z kolejnych modeli smartfona iPhone.

Zobacz również:

  • PCIe 6.0 oraz 7.0 opóźnione
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Jeśli wierzyć zapewnieniom firmy Apple, to w przyszłym roku w jej ofercie pojawią się smartfony wyposażone w procesory 5 nm wytwarzane przez TSMC. Chodzi o procesory A14. Obecnie Apple instaluje w swoich smartfonach procesory TSMC oznaczone symbolem A13, które są produkowane w oparciu o technologię 7 nm.

Warto przypomnieć, że pierwszym zaprojektowanym przez Apple procesorem typu SOC (System-on-a-Chip) był układ A10 Fusion. Pojawił się on w 2016 roku w smartfonie iPhone 7.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200