Pierwsze na świecie komercyjne rozwiązanie femtokomórki oparte na platformie IMS

SoftBank (japoński operator telekomunikacyjny) zapowiada, że jako pierwszy na świecie wprowadzi w styczniu 2009 r. do swojej oferty komercyjną usługę 3G femtokomórki opartą na platformie IMS.

Pierwsze na świecie komercyjne rozwiązanie femtokomórki oparte na platformie IMS

ZoneGate

SoftBank (trzeci w Japonii operator telekomunikacyjny, po NTT DoCoMo i KDDI) informuje, że sieć femtokomórki będzie oparta na rozwiązaniach angielskiej firmy Ubiquisys (punkty dostępowe ZAP; ZoneGate Access Point) oraz usługowej platformie IMS (IP Multimedia Subsystem), opracowanej i zbudowanej przez firmę NEC. Pierwszym i jedynym do tej pory na świecie operatorem, który wprowadził do swojej oferty usługę femtokomórki, jest amerykańska firma Sprint. Jednak Sprint stosuje standardowe rozwiązanie femtokomórki i oferuje klientom wyłącznie usługi głosowe.

Jak wiadomo, Femto Forum promuje architekturę femtokomórki opartą na bramkach RAN (Radio Access Network), w której punkt dostępowy obsługujący klientów naśladuje standardową stację bazową 3G, a następnie przekierowuje pakiety generowane przez urządzenia 3G do sieci IP za pośrednictwem szerokopasmowego połączenia internetowego (opartego najczęściej na technologii DSL).

Zobacz również:

  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Softbank wybrał inną metodę i zastosował w swoim rozwiązaniu, w rdzeniu sieci, platformę IMS (opartą w całości na protokołach IP oraz SIP ), opracowując w ten sposób architekturę IMS femtokomórki. Chociaż telefony 3G mogą współpracować z sieciami IMS, to w przypadku usług wymagających transmitowania danych, sieć IMS powinna współpracować z telefonami obsługującymi standardy IMS.

Sieć IMS femtokomórki ma tę zaletę, że może lepiej negocjować warunki transmitowania danych z istniejącymi telefonami 3G, dlatego Softbank będzie mógł sprzedawać więcej takich usług w oczekiwaniu na moment, w którym wszystkie telefony zostaną zmodyfikowane do współpracy z platformą IMS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200