Pierwsze kontrakty na budowę unijnego systemu nawigacji warte miliard euro

Komisja Europejska przyznała pierwsze kontrakty związane z budową systemu lokalizacji satelitarnej Galileo. Na wykonawców pierwszego etapu projektu wybrano m.in. firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

I tak, konsorcjum firm OHB System z Niemiec i SSTL Wielkiej Brytanii będzie odpowiadać za zbudowanie 14 z 22 planowanych obecnie satelitów nawigacyjnych. Wartość tego kontraktu to 566 mln euro. Za wystrzelenie pierwszej serii satelitów odpowiadać będzie z kolei francuska firma Arienspace. Do umieszczenia satelitów na okołoziemskiej orbicie wykorzystane zostaną rosyjskie rakiety Sojuz. Wartość kontraktu z Arienspace to 397 mln euro. Natomiast za usługi wsparcia dla realizacji projektu odpowiadać będzie włoska spółka ThalesAleniaSpace. Stosowna umowa opiewa na 85 mln euro.

Wszystkie pozostałe kontrakty związane z wystrzeleniem kolejnych 8 satelitów, budową infrastruktury naziemnej i obsługi systemu Galileo mają zostać rozstrzygnięte najpóźniej w połowie 2010 roku. Niewykluczone, że liczba satelitów wchodzących w skład europejskiego systemu zostanie ostatecznie rozszerzona do 32. Z informacji opublikowanych dwa lata temu wynika, że Komisja Europejska zamierza przeznaczyć na realizację projektu Galileo środki w łącznej wysokości ok. 3,5 mld euro.

Europejski system lokalizacji satelitarnej ma zacząć działać na początku 2014 roku. Według założeń projektu europejska odpowiedź na amerykański system GPS ma być dokładniejsza i stabilniejsza. Wraz z uruchomieniem systemu Galileo zmniejszy się również ryzyko wyłączenia przeznaczonego pierwotnie dla celów wojskowych systemu GPS z międzynarodowego użytku cywilnego w razie konfliktu zbrojnego. Po zakończeniu prac związanych ze stworzeniem infrastruktury telekomunikacyjnej nadzorem nad funkcjonowaniem systemu zajmą się bowiem instytucje cywilne. Niewykluczone również, że oba systemy będą się wzajemnie uzupełniać w przypadku awarii jednego z nich. Warto dodać, że z opublikowanych w maju zeszłego roku analiz amerykańskiej instytucji rządowej GAO wynika, że brak natychmiastowych działań może zdziesiątkować satelity nawigacyjne GPS i zaburzyć funkcjonowanie całego systemu.

Czytaj też:

UE zwiększyła dokładność systemu GPS

Rząd prywatyzuje branżę elektroniczną

20 technologii przyszłości

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200