Pierwsze komputery z procesorami Zen (AMD) trafią na rynek pod koniec tego roku

Wszystko wskazuje na to, że pierwsze procesory Zen firmy AMD – znane pod kodową nazwą Summit Ridge - trafią na rynek pod koniec tego roku i będą na początku instalowane w pecetach klasy „high end”. Pierwsze serwery bazujące na tej platformie sprzętowej mają natomiast trafić na rynek na początku 2017 roku.

AMD wiąże duże nadzieje z procesorami Zen oraz z układami GPU opartymi na firmowej architekturze Polaris, które powinny się pojawić na rynku w połowie tego roku. AMD uważa, że pecety wyposażone w te dwa układy mają szansę powalczyć na rynku z pecetami zawierające intelowskie układy, takie jak Skylake czy Kaby Lake.

AMD ma obecnie w ofercie wydajne procesory linii FX (zawierające do ośmiu rdzeni obliczeniowych) i analitycy nie wykluczają, że procesory Summit Ridge dołączą do nich i będą sprzedawane pod tą samą marką. Oczekuje się, że procesory Zen będą pracować o ok. 40% szybciej od procesorów bazujących na architekturze Carrizo, które zawierają rdzenie Excavator.

Zobacz również:

  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI
  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma

Będzie to możliwe za sprawą kilku nowych rozwiązań wprowadzonych do procesorów Zen (wytwarzanych przy użyciu technologii 14 nm), takich jak wydajne i pojemne bufory na dane. W związku ze spadkiem popytu na pecety, AMD przeżywa ostatnio trudny okres. Dość powiedzieć, że firma odnotowała w czwartym kwartale zeszłego roku straty netto w wysokości 79 mln USD, podczas gdy rok temu mogła się pochwalić zyskiem (18 mln USD). Przychody firmy zamknęły się w czwartym kwartale zeszłego roku kwotą 958 mln USD (dla porównania w czwartym kwartale 2013 roku było to 1,24 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200