Pierwsze klastry NT

Tandem zaprezentował klastry budowane na bazie systemu Windows NT.

Tandem zaprezentował klastry budowane na bazie systemu Windows NT.

Tandem Computers - lider na rynku klastrów przejęty niedawno przez firmę Compaq - podczas konferencji „Windows NT Intranet Solutions” zaprezentował klastry pracujące pod kontrolą Windows NT, które zamierza oferować przez najbliższych kilka miesięcy. Wprowadzając na rynek CS150 (skrót CS oznacza Clustered ServerNet-enabled), Tandem chce udowodnić użytkownikom, że już dzisiaj możliwe jest osiągnięcie takiego poziomu dostępności i skalowalności, jakie oferują systemy mainframe przy użyciu relatywnie taniej platformy Intela.

Dostępny na rynku CS150 jest zgodny ze specyfikacją Microsoft Cluster Server (znanej dotąd jako WolfPack), która obecnie znajduje się w drugiej fazie testów beta. Jednak Roel Pieper - prezes Tandem - prezentujący nowe klastry, przewiduje, że jest mało prawdopodobne, aby w specyfikacji wprowadzono gruntowne modyfikacje do chwili udostępnienia jej finalnej wersji – dlatego też przedstawiciele firmy zdecydowali się zaprezentować własne klastry.

Microsoft planuje udostępnić technologię Cluster Server jeszcze w tym roku wraz z korporacyjną wersją Windows NT 4.0 znaną pod nazwą Enterprise Edition.

Serwerowi bracia

CS150, który w USA kosztuje już od 15 tys. USD, to dwuserwerowy klaster zbudowany na bazie procesora Pentium Pro 200 MHz, dostarczany w jednej obudowie, zawierający dwa systemy operacyjne i pamięć maksymalnie 1 GB dla każdego serwera wchodzącego w skład klastra. Wspólnie oba serwery są w stanie obsłużyć pamięć dyskową o pojemności 310 GB. Każdy z serwerów może zawierać dwa procesory Pentium Pro 200 MHz.

W przypadku awarii sprzętu, zawieszenia się systemu operacyjnego lub aplikacji, całe przetwarzanie przenoszone jest automatycznie na drugi procesor wchodzący w skład klastra i uruchamiana jest procedura awaryjna, mająca za zadanie usunięcie usterki.

CS150 może być skonfigurowany na kilka sposobów: jako dwuserwerowy klaster, w którym każdy serwer jest aktywny i może przejmować zadania drugiego w przypadku awarii; jako klaster z jednym serwerem aktywnym i drugim pasywnym (pasywne serwery nie podejmują żadnych działań w przypadku awarii innego serwera) oraz jako dwa oddzielne, pasywne serwery nie przejawiające aktywności klastrowej.

Wszelkie funkcje klastrowe realizowane są za pośrednictwem specjalnej magistrali komunikacyjnej ServerNet (przeniesionej ze środowiska unixowego), która dla zwiększenia niezawodności także została zdublowana.

Droga do większej wydajności

Jeszcze w tym roku Tandem zamierza zaprezentować kolejną wersję klastrów pracujących pod kontrolą Windows NT, nadal łączących tylko dwa serwery, ale każdy z nich może być wyposażony w 4 procesory Pentium Pro. Roel Pieper zapewnia, że firma opracowała technologię skalowania serwerów nawet do 16 i 64 procesorów bez konieczności dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w aplikacjach pracujących na nich.

CS150 wspiera nie tylko technologię Microsoft Cluster Server, ale też rozwiązania klastrowe Oracle'a i własną klastrową bazę danych – NonStop SQL/MX, którą przeniesiono z mainframe'ów na Windows NT. Ponadto na CS150 działają także bazy danych Informixa i Microsoft SQL Server.

Wraz z klastrem nabywca będzie otrzymywać odpowiednie biblioteki DLL wzbogacające dostępne na rynku popularne oprogramowanie serwerowe o możliwość pełnego wykorzystywania funkcjonalności oferowanej przez klastry. Obecnie Tandem dostarcza takie biblioteki dla serwera Notes firmy Lotus Development i SQL Servera Microsoftu, ale wkrótce pojawią się DLL dla innych aplikacji.

Każdy klaster wyposażany jest w oprogramowanie IP Watch, które monitoruje jego pracę i w razie awarii jednego serwerów pozwala drugiemu przejąć zadania związane z obsługą ruchu internetowego.


TOP 200