Pierwsze innowacje 5G w polskich fabrykach

„Cyfrowe bliźniaki”, systemy przewidujące awarie, wirtualne przymierzanie ubrań, autonomiczne wózki widłowe, to tylko niektóre z innowacji opartych o 5G, jakie powstały dzięki programom dla start-upów w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. O pomysłach stworzonych przez startupy opartych o 5G, o wpływie i możliwościach sieci najnowszej generacji rozmawiali eksperci podczas 5G SUMMIT – pierwszego w Polsce przeglądu sektora technologii 5G.

Pierwsze innowacje 5G w polskich fabrykach

Przedstawiciele Łódzkiej Strefy podczas 5G SUMMIT w tym tygodniu opowiadali o projektach jakie wdrożyli dla startupów: „Startup Spark”, „S5 - Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source”. Dzięki ich powstaniu pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę ekosystemu startupowego w 2016 r. Stworzyła akceleratory oparte na biznesowym połączeniu startupów z dużymi firmami. Do współpracy ze startupami w projektach przystąpiło 16 partnerów, w tym Procter & Gamble, Ericsson, Miele, Polkomtel, Bluerank, Indigo Nails, Polska Grupa Energetyczna, WnD.

Zobacz również:

  • Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac
  • Mercedes-Benz przyspiesza dzięki AI
  • Były inżynier Google oskarżony o kradzież tajemnic dotyczących AI

— Udział w akceleratorach Łódzkiej Strefy, a szczególnie w „S5” dał unikalną możliwość testowania rozwiązań poprzez m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stworzył start-upom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowania urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym — mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Start-upy otrzymują od Łódzkiej Strefy wsparcie finansowe, biznesowe, technologiczne i przede wszystkim wdrożeniowe. Do tej pory przyznano blisko 30 mln zł na rozwój i testowanie technologii. Działanie jest możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych, które w najbliższych latach posłużą do rozwoju technologii 5G. – Wsparcie dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury szerokopasmowej udzielane będzie również z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-27. W programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego Internetu szerokopasmowego planujemy wydać ponad 800 mln euro. Z kolei w KPO chcemy przeznaczyć 2,6 mld euro na infrastrukturę telekomunikacyjną. Bezpośrednie wsparcie skierowane zostanie przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zarówno z sektora MŚP, jak i dużych firm – zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Do akceleratorów ŁSSE zgłosiło się już kilka tysięcy młodych firm z pomysłami na nowe rozwiązania technologiczne dla biznesu. Do programów dostały się jednak te, których propozycje były w obszarze zainteresowania dużych firm. Ułatwiło to komercjalizację pomysłów star-upów i pozwoliło opracować innowacje dopasowane do potrzeb rynku. Duże firmy oferują startupom międzynarodowe doświadczenie, wsparcie biznesowe oraz znajomość potrzeb konsumentów. W zamian dostają pomysły na ulepszenie produktów czy rozwiązań oraz znajomość innowacji.

Dzięki współpracy Łódzkiej Strefy, partnerów w akceleratorach i startupów powstały rozwiązania technologiczne, które właśnie przyspieszają rozwój przemysłu 4.0 w Polsce. I tak, zespół ConnectedVR stworzył platformę do jednoczesnej współpracy wielu użytkowników w spersonalizowanym środowisku VR. Umożliwia stworzenie w wirtualnej rzeczywistości kopii przestrzeni istniejących i planowanych, np. obiektów przemysłowych, scenariuszy szkoleniowych. Powstały też innowacje oparte na sztucznej inteligencji do nadzoru bezpieczeństwa w fabrykach. Jest to system analizujący obraz z kamer w czasie rzeczywistym, który potrafi wykryć niepożądane zdarzenia, zagrożenia, np. czy pracownicy noszą odzież ochronną, kaski, gogle, maski, czy poruszają się po wyznaczonych ścieżkach bezpieczeństwa. Jeśli system wykryje nieprawidłowości informuje o tym, co pozwala na przykład uniknąć wypadków w fabryce.

W projekcie S5 startupy pokazały możliwości jakie daje sieć 5G. Np. poprzez stworzenie platformy do streamingu live z wykorzystaniem okularów VR i kamery 360, który w niedalekiej przyszłości może „przenieść” ludzi na odległy koncert, wydarzenie sportowe czy kulturalne. Będą się czuli jakby stali wśród publiczności bez wychodzenia z domu. VR został też wykorzystany do budowy cyfrowych bliźniaków fabryk, co pozwala na szkolenie pracowników z użyciem tej wirtualnej przestrzeni. Opracowane innowacje 5G startupy wdrożyły i wdrażają w fabrykach inwestorów Łódzkiej Strefy. To pierwsze realne wykorzystanie technologii 5G do budowy inteligentnych fabryk w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał testowo dostęp do docelowej częstotliwości 5G.

– Możliwości zastosowania sieci 5G wykraczają znacznie ponad to, co oferowały nam poprzednie generacje sieci mobilnych. Dziś o potencjale technologii wiedzą najlepiej pracownicy fabryk, w których do skoordynowanej, zautomatyzowanej oraz wydajnej pracy robotów i linii produkcyjnych wykorzystuje się lokalne sieci piątej generacji – wskazuje Michał Kanownik, prezes ZIPSSE.

Jego zdaniem rewolucja 5G nadejdzie w pierwszej kolejności właśnie w przemyśle, ale ogromne zmiany odczują również mieszkańcy dużych miast.

– Transformacja z pomocą 5G pozwoli tam wydajnie zarządzać ruchem miejskim, czy oświetleniem i uczynić miasta prawdziwie inteligentnymi. To właśnie technologia piątej generacji pozwoli nam spełniać wizję autonomicznych flot pojazdów w transporcie długodystansowym, czy komunikacji miejskiej – zauważa prezes Cyfrowej Polski.

Jedną z pierwszych inteligentnych fabryk w Polsce wykorzystującą infrastrukturę 5G jest zakład światowego producenta sprzętu AGD firmy Miele, zlokalizowany w Ksawerowie pod Łodzią. Zbudowanie wewnętrznej sieci 5G było możliwe dzięki udziałowi firmy w projekcie „S5” Łódzkiej Strefy. Dziś firma korzysta z rozwiązań kilku startupów, które dla niej przygotowały i wdrożyły innowacje oparte o 5G.

Oprac. na podst. info. pras.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200