Pierwsza jednostka serwerowa Dell

Dell ujawnił na początku kwietnia szczegóły techniczne dotyczące swojej pierwszej jednostki serwerowej klasy "blade", która wejdzie na rynek w III kw. 2002.

Dell ujawnił na początku kwietnia szczegóły techniczne dotyczące swojej pierwszej jednostki serwerowej klasy "blade", która wejdzie na rynek w III kw. 2002.

Jednostki serwerowe to supergęste 1-płytowe serwery, które są instalowane w gniazdach standardowych serwerów lub w specjalnym chassis przystosowanym do montowania w szafie. Większość producentów jednostek serwerowych stosuje procesory Pentium III 700 MHz, które pobierają niewiele prądu i wydzielają mało ciepła.

Zobacz również:

Dell zdecydował się na zastosowanie w swoich jednostkach serwerowych PowerEdge 1655MC nieco silniejszego procesora - Pentium III 1,26 GHz. Można w nich zainstalować w specjalnym chassis do sześciu 1-płytowych serwerów. Każdy serwer dysponuje dwoma procesorami, a chassis ma wysokość 3U (13,33 cm) i szerokość 73,41 cm.

Ponieważ chassis PowerEdge 1655MC może zawierać 6 jednostek serwerowych, w obszarze 3U można upakować 12 procesorów. Jednostki serwerowe produkowane przez inne firmy, w tym przez Compaq i RLX Technologies, mają jednak większą gęstość. Dlatego Dell zamierza w przyszłości oprzeć swoje jednostki serwerowe na wprowadzonych niedawno na rynek 2-procesorowych układach Pentium III Tualatin 800 MHz.

Jednostki PowerEdge 1655MC mogą obsługiwać do 2 GB pamięci RAM i są wyposażone w chipset ServerSet LE (produkowany przez ServerWorks) oraz w 64-bitową magistralę danych PCI/64 MHz. Każda jednostka zawiera: dwa dyski twarde SCSI, zintegrowany z systemem układ scalony RAID, kartę umożliwiającą zdalne zarządzanie systemem i przełączniki Ethernet (w liczbie pozwalającej na redundancję).

Dell informuje, że zastosowanie nowej technologii pozwoli zredukować obszar zajmowany przez okablowanie o 80 proc., a stopień upakowania zwiększyć o 50 proc. (w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami). Jednostka została tak zaprojektowana, aby administrator mógł nią łatwo zarządzać, szczególnie wtedy, gdy uruchamia aplikacje, takie jak: konsolidowanie serwerów, monitorowanie serwerów i klientów oraz szybkie przetwarzanie danych oparte na klastrach komputerowych.

Dell zapowiada, że PowerEdge 1655MC to pierwszy etap szerszej strategii, która zakłada produkowanie tzw. modułów serwerowych ("brick servers"). Jedno chassis będzie wtedy zawierać większą liczbę silnych modułów serwerowych i urządzeń sieciowych, na podstawie których użytkownik będzie mógł budować większe systemy, zawierające na przykład pamięci masowe.

Przewiduje się, że w modułach serwerowych będą stosowane najnowsze technologie (np. szybkie magistrale danych InfiniBand), dzięki którym będzie można uruchamiać nie tylko standardowe aplikacje (witryny webowe, pozycjonowanie serwerów webowych czy serwery pocztowe), ale nawet najbardziej wymagające aplikacje.


TOP 200