Pierwsza drogowa kolizja z udziałem autonomicznego pojazdu firmy Apple

Autonomiczny samochód firmy Apple uczestniczył po raz pierwszy w drogowej kolizji. Zdarzenie miało miejsce pod koniec sierpnia zaledwie 5 kilometrów od głównej siedziby firma, która znajduje się w Cupertino (Kalifornia).

Wstępna analiza wskazuje, że nie była to wina autonomicznego pojazdu, ale kierowcy drugiego samochodu. Do wypadku doszło w momencie gdy samochód firmy Apple (Lexus RX450h) jechał bardzo wolno (wręcz toczył się powoli z szybkością 3 km/godz.), czekając na moment w którym będzie mógł wjechać na autostradę i włączyć do ruchu. Właśnie wtedy w jego tył uderzył jadący za im pojazd marki Nissan Leaf, jadący już szybciej, bo z prędkością 23 km/godz. Ponieważ prędkość pojazdu była mała, nikt nie został ranny.

W momencie wypadku po drogach stanu Kalifornia jeździło ogółem 55 autonomicznych samochodów firmy Apple. Dlatego pod względem ilości testowanych samochodów autonomicznych, Apple ustępuje tylko firmie GM. Aktualnie po drogach stany Arizona jeździ nieco ponad 100 autonomicznych samochodów wyprodukowanych przez GM.

Zobacz również:

W 2018 roku odnotowano ogółem 95 wypadków, w których udział wzięły autonomiczne samochody. W 2017 roku wypadków takich był mniej, bo 30.


TOP 200