Pieniądze leżą w resorcie gospodarki

Strategia rozwoju Polski

Dodatkowo rząd przygotował "Strategię rozwoju kraju 2007-2015". Wyznacza ona główne cele i kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz określa wymogi ich realizacji. Definiuje rolę państwa w procesach modernizacyjnych oraz wskazuje poziom życia obywateli, który ma zostać osiągnięty w 2015 r. Jest nadrzędnym, wieloletnim dokumentem strategicznym, mającym stanowić odniesienie dla innych strategii i programów rządowych oraz samorządowych, w tym m.in. "Narodowej Strategii Spójności 2007-2013 (Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia)" określającej zasady i sposoby wykorzystania funduszy europejskich w zbliżającym się okresie finansowania. Na cele ustalone w "Strategii rozwoju kraju 2007-2015" mają więc być przeznaczane głównie fundusze UE i pieniądze z budżetu. Za główne priorytety rozwojowe Polski na najbliższe dziewięć lat zostały uznane m.in.:

  • wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki - rozwój przedsiębiorczości, zwiększanie dostępu do zewnętrznego finansowania inwestycji, podniesienie poziomu technologicznego gospodarki przez większe nakłady na badania i rozwój oraz innowacje, rozwój społeczeństwa informacyjnego przez informatyzację relacji biznesu i administracji publicznej, ochrona konkurencji, eksport i współpraca z zagranicą, rozwój sektora usług, restrukturyzacja tradycyjnych sektorów przemysłowych i prywatyzacja, modernizacja rybołówstwa;
  • wzrost zatrudnienia i podniesienie jego jakości - tworzenie warunków sprzyjających przedsiębiorczości i zmniejszanie obciążeń pracodawców, uelastycznienie rynku pracy oraz wzrost mobilności pracowników, równość szans na rynku pracy, dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy, rozwijanie instytucji dialogu społecznego i wzmacnianie negocjacyjnego systemu stosunków między pracownikami i pracodawcami, poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy, wzrost efektywności instytucjonalnej obsługi rynku pracy, prowadzenie efektywnej polityki migracyjnej;
  • rozwój regionalny i podniesienie spójności terytorialnej - podniesienie konkurencyjności gospodarczej polskich regionów poprzez: wsparcie rozbudowy infrastruktury, wspieranie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw i placówek naukowych, wspieranie rozwoju instytucji szkoleniowych oraz innych działających na rzecz poprawy jakości kapitału ludzkiego, upowszechnienie dostępu do usług elektronicznych, wspieranie rozwoju regionalnej przedsiębiorczości; wyrównanie szans rozwojowych obszarów zagrożonych marginalizacją lub długotrwałymi problemami rozwojowymi, szczególnie: obszarów wiejskich, obszarów poprzemysłowych i powojskowych, obszarów o niekorzystnych warunkach przyrodniczych.

Kredyt technologiczny

Do końca 2006 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielał tzw. kredytu technologicznego. Udzielane z niego kredyty (a dokładnie kwota kapitału) mogłaby ulec częściowemu umorzeniu na zasadch określonych w Ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Obecnie BGK czeka na jej nowalizację, aby móc ponownie udzielać tego typu kredytów. Jeśli uda się tego dokonać do końca marca, to zapewne nowe wnioski będzie można składać już w maju br.

Informacje na temat sposobu udzielania kredytu technologicznego mają zostać zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Banku Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory kredyt technologiczny udzielany ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego (tworzonego w głównej mierze z budżetu państwa) mógł być przeznaczony na realizację inwestycji z zastosowaniem nowej technologii, jej wdrożenie i uruchomienie w oparciu o nią nowych lub zmodernizowanych wyrobów lub usług. Udzielany był co prawda na warunkach rynkowych, ale można było umożyć do 50% kwoty jego kapitału. Umorzenie dokonywane było dotąd "po uruchomieniu przez kredytobiorcę sprzedaży towarów i usług powstałych w wyniku inwestycji technologicznej, finansowanej kredytem, w ratach, których wysokość odpowiada 20% wartości netto faktur dokumentujących sprzedaż towarów i usług, nie częściej niż dwa razy do roku".

Kredyt technologiczny może zostać udzielony: przedsiębiorcy, którym może być osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą oraz wspólnikom spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Przeznaczony zaś może być na: zakup nowej technologii oraz wdrożenie technologii objętej inwestycji (zakup lub modernizacja środków trwałych, wykonanie ekspertyz i projektów).

Maksymalna wysokość udzielonego kredytu nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro. Udział własny przedsiębiorcy nie może zaś być niższy niż 25% wartości netto inwestycji finansowanej kredytem technologicznym. Kredyt udzielany jest na okres do 72 miesięcy. Maksymalny okres karencji spłaty kapitału kredytu wynosi 12 miesięcy. Płatność odsetek następuje w jedno- lub trzymiesięcznych okresach.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem:http://www.mrr.gov.pl/ProgramyOperacyjne+2007-2013/Innowacyjna+Gospodarka/ .

Lista punktów informacyjnych w całej Polsce, w których można uzyskać informacje na temat dofinansowania w ramach funduszy strukturalnych UE, znajduje się pod adresemhttp://www.mrr.gov.pl/Punkty+informacyjne+w+Polsce/ .

Beneficjenci poszczególnych osi priorytetowych

Oś 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii

Między innymi jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, przedsiębiorcy (zwłaszcza MSP), naukowcy.

Oś 2. Infrastruktura sfery B+R

Konsorcja naukowo-przemysłowe, jednostki badawczo-rozwojowe.

Oś 3. Kapitał dla innowacji

Fundusze kapitałowe, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, inkubatory, parki naukowo-technologiczne, organizacje zrzeszające potencjalnych inwestorów.

Oś 4. Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia

Przedsiębiorcy.

Oś 5. Dyfuzja innowacji

Grupy i łańcuchy przedsiębiorców, sieci technologiczne (MSP i jednostki naukowe), ośrodki innowacyjności (m.in. inkubatory, parki naukowo-technologiczne), przedsiębiorcy.

Oś 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym

Instytucje wspierające promocję gospodarczą, przedsiębiorcy.

Oś 7. Budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego

Jednostki administracji i samorządu, konsorcja jednostek administracji, jednostek naukowych, przedsiębiorstw i stowarzyszeń.

Wspierane typy projektów, ministerstwo pełniące rolę instytucji pośredniczącej i wartość przeznaczon

Oś 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii - MNiSW - 1314, 3mln euro

Między innymi dofinansowanie projektów obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania stosowane i prace rozwojowe) realizowane przez przedsiębiorców, ich grupy lub inne podmioty zdolne do bezpośredniego zastosowania wyników projektu w praktyce (projekty celowe).

Oś 2. Infrastruktura sfery B+R - MNiSW - 1314,3 mln euro

Dofinansowanie infrastruktury badawczej ośrodków o wysokim potencjale, rozwój i utrzymanie nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki, rozwój zasobów informacyjnych nauki w postaci cyfrowej, rozwój zaawansowanych aplikacji i usług teleinformatycznych dla środowiska naukowego.

Oś 3. Kapitał dla innowacji - MG - 340 mln euro

Weryfikacja innowacyjnych pomysłów o dużym potencjale rynkowym, wspieranie przedsiębiorstw na początkowych etapach wzrostu (zalążkowym, rozruchu i ekspansji), inicjowanie współpracy inwestorów prywatnych z przedsiębiorcami poszukującymi środków finansowych na realizację innowacyjnych przedsięwzięć.

Oś 4. Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia - MG - 3309,7 mln euro

Wdrożenie własnych lub nowo nabytych technologii, zastosowanie nowych w skali kraju rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w produkcji i usługach, tworzenie dużej liczby miejsc pracy w przedsiębiorstwach z sektora nowoczesnych usług, np. centrach usług wspólnych, centrach badawczo-rozwojowych.

Oś 5. Dyfuzja innowacji - MG - 398,9 mln euro

Inwestycje w rozwój powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym, wsparcie ośrodków innowacyjności na obszarach o największym potencjale rozwojowym, wsparcie wykorzystania praw własności przemysłowej, autorskich i pokrewnych przez przedsiębiorców.

Oś 6. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym - MG - 410,6 mln euro

Doradztwo i szkolenia, badania rynków zagranicznych, rozwój sieci centrów obsługi inwestorów, budowa i rozwój systemu informacji turystycznej oraz internetowego systemu obsługi przedsiębiorców poszukujących partnerów handlowych.

Oś 7. Rozwój społeczeństwa informacyjnego - MSWiA - 2294,1 mln euro

Elektroniczny biznes B2B, Cyfrowa Polska dla Każdego, projekty na rzecz administracji.


TOP 200