Pięć technologii open source na rok 2012

Linux Mint

Choć zwolennicy Linuksa od lat próbują wypromować go jako system dekstopowy, żadna dystrybucja nie zdobyła do tej pory znaczącego udziału w tym segmencie rynku. Dotychczas najczęściej używanym Linuksem na desktopach Ubuntu. Wygląda jednak na to, że sytuacja wkrótce może się zmienić - za sprawę szybko zdobywającej popularność dystrybucji Linux Mint.

Polecamy: Quiz - Co wiesz o Linuksie?

Clement Lefebvre stworzył Minta po tym, jak zrecenzował kilka różnych dystrybucji Linuksa - to pozwoliło mu na wyobrażenie sobie, jak powinien wyglądać idealny desktopowy Linux. Jako bazę wykorzystał Ubuntu (który z kolei oparty jest na Debianie). Linux Mint to system stworzony dla ludzi, którzy chcą korzystać z Linuksa na desktopie, ale nie mają czasu i ochoty uczyć się zasad funkcjonowania całego OS-u. System jest prosty i przyjazny dla użytkownika - nie znajdziemy w nim żadnych zbędnych funkcji.

Przedstawiciele projektu twierdzą, że Linux Mint jest obecnie czwartym pod względem popularności systemem desktopowym - po Windows, Mac OS X i Ubuntu. W mijającym roku Mint zdołał nawet przeskoczyć Ubuntu pod względem popularności w serwisie DistroWatch Linux. Wydaje się pewne, że jeśli chodzi o Linuksa, to 2012 będzie rokiem Minta.

Gluster

Wydaje się, że Red Hat ma ochotę na przeprowadzenie kolejnej rewolucji - tym razem w świecie oprogramowania storage. Koncern przejął kilka miesięcy temu firmę Gluster, rozwijającą open-source'owe oprogramowanie (wykorzystujące system plików GlusterFS), dzięki któremu możliwe jest łączenie dysków SATA oraz NAS w wspólną, skalowalną przestrzeń dyskową.

Przedstawiciele Red Hata zwracają uwagę, że rynek oprogramowania typu storage jest wart ok. 4 mld USD rocznie - ale nie jest to jedyny powód, dla którego firma chce rozwijać takie rozwiązania. Nie mniej istotnym jest fakt, że oprogramowanie Gluster może okazać się świetnym narzędziem do przeprowadzania migracji danych do systemów chmurowych. "Szukamy obszarów, w których oprogramowanie open-source może wprowadzić przełomowe innowacje i które pozwolą na łatwe monetyzowanie naszego udziału w tym procescie" - tłumaczą przedstawiciele koncernu.

Dodajmy, że popularność GlusterFS szybko rośnie - tylko w ubiegłym roku liczba pobrać wzrosła o 300%.

Polecamy: SourceForge - za darmo dla profesjonalistów


TOP 200