Pięć pomysłów na 100-lecie IBM

IBM zaprezentował pięć innowacji, które mają szansę zmienić nasze życie w ciągu 5 lat. Pierwszą są hologramy mogące obrazować wybraną osobę lub grupę osób.

Kilka miesięcy temu na lotnisku Heathrow przeprowadzono eksperyment. Przy bramkach bezpieczeństwa postawiono hologramy, które prosiły pasażerów o zdjęcie pasków i kurtek i wyłożenie telefonów komórkowych, notebooków, kluczy i innych drobiazgów na tace. Podobno hologramy wyglądały tak realnie, że pasażerowie zdążający do samolotów próbowali zadawać im pytania i wręczać paszporty. Zdaniem specjalistów IBM, hologramy mogą mieć ogromną przyszłość nie tylko w telekomunikacji, pozwalając na prowadzenie rozmów z realistycznie przedstawionym interlokutorem, lecz w medycynie. Chirurdzy będą mogli dokładnie obejrzeć operowaną ranę, a wyniki badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny będą mogły być prezentowane nie w postaci tradycyjnych "plasterków", lecz w postaci trójwymiarowych, realistycznych modeli analizowanych narządów.

Druga innowacja to baterie czerpiące energię z powietrza i ruchu. "Tradycyjne akumulatory litowo-jonowe, ciężkie i stosunkowo szybko wyładowujące się w notebookach i telefonach komórkowych, zostaną zastąpione lekkimi i wytrzymałymi bateriami ładowanymi praktycznie powietrzem" - mówiła Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska, na konferencji IBM Forum IT. Innowacyjne baterie mają całkowicie zmienić nasz sposób pracy i uwolnić nas od gniazdek elektrycznych na wiele dni, a nawet tygodni.

Trzecia innowacja to wszechobecne sensory wpisujące się w strategię "mądrzejszego świata" zapowiedzianą przez Sana Palmisano rok temu. Przyszłością rozwoju technologii IT ma się stać analiza wszechobecnych danych gromadzonych przez telefony komórkowe, komputery, samochody i generalnie wszystkie urządzenia elektroniczne posiadające procesor. "Dzięki sensorom lekarz będzie lepiej kontrolował stan mojego zdrowia, meteorolog poda dokładniejsze informacje o stanie pogody, sejsmolog z większą dokładnością przewidzi trzęsienie ziemi. W wypadków kataklizmów szybciej odnajdziemy pogrzebanych w gruzach ludzi, dzięki sensorom, które będą mieli przy sobie" - mówiła Anna Sieńko.

Czwartym tematem leżącym dziś w obszarze zainteresowania laboratoriów IBM jest "droga na zamówienie". Zdaniem IBM, każde miasto jest organizmem, którego pracę można zasymulować w oparciu o rzeczywiste dane, osiągając wysoką dokładność prognoz w okresie od 15 minut do godziny od zapytania. Na podstawie tych danych systemy sprzężone z urządzeniami GPS będą mogły podać kierowcy optymalną trasę, "rozdysponowując" samochody na niezakorkowane ulice i rozładowując w ten sposób zatory.

Ostatni wreszcie temat to ekologiczne budynki, będące pochodną badań nad optymalizacją wykorzystania energii i kryzysu energetycznego, który wisi nad Europą. Komputery wytwarzają na tyle dużo ciepła, że można sobie wyobrazić wykorzystanie go na skalę przemysłową. Co więcej, tego rodzaju wdrożenia są już prowadzone. Standardowo komputery są chłodzone powietrzem, ale istnieją pierwsze modele chłodzone wodą, która odbiera ciepło u źródła jego powstawania: w procesorze. Chłodzony wodą komputer Aquasar, który ogrzewa wiele budynków kampusu, pracuje dziś na politechnice w Zurychu.


TOP 200