Pięć kroków do bezpiecznego BYOD

Szyfrowanie danych w urządzeniach

Dodatkowe szyfrowanie w urządzeniach mobilnych jest bardzo efektywnym sposobem ochrony danych przed utratą czy kradzieżą. Organizacja może wdrożyć i centralnie zarządzać regułami szyfrowania opartymi o użytkowników, grupy oraz poufność danych. Szyfrując i deszyfrując dane przechowywane w urządzeniach z systemami Windows, Android oraz iOS, można zdecydowanie ograniczyć potencjalne problemy z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych.

Bezpieczne kontenery

Świetnym sposobem na oddzielenie aplikacji korporacyjnych od prywatnych jest stworzenie w urządzeniu kontenera czy swego rodzaju zapory między środowiskiem pracy a obszarem prywatnym. Zapobiega to nie tylko mieszaniu się danych firmowych z prywatnymi, ale także pomaga zredukować ryzyko wycieku firmowych danych. Poprzez pobranie prostej aplikacji do kontenera pracownicy mogą uzyskać dostęp do aplikacji biurowych czy narzędzi pracy grupowej na wybranym przez siebie urządzeniu, a jednocześnie kontener będzie chronił ich prywatność i oddzielał prywatne pliki od dostępu do nich przez dział IT.

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Palo Alto wzywa pilnie użytkowników jej zapór sieciowych, aby jak najszybciej zaktualizowali zarządzające nimi oprogramowanie

Zarządzanie dostępem

Zarządzania prawami dostępu do zasobów (Identity and Access Management, IAM) to rozwiązanie zwiększające poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie redukujące złożoność i łagodzące wiele typowych zagrożeń związanych z dostępem do zasobów. Ujednolicone podejście do dostępu do firmowych danych i systemów powinno obejmować reguły kontroli dostępu, rozdzielenie obowiązków oraz mechanizm SSO (Single Sign-On).

Dodatkowo, spójne rozwiązanie do zarządzania tożsamością oraz uprawnieniami użytkowników, które zawiera mechanizmy obsługujące tradycyjny i mobilny dostęp, może znacząco zredukować problemy z bezpieczeństwem, nawet jeśli użytkownicy będą intensywnie korzystać ze swoich prywatnych urządzeń. Dobrze realizowana strategia zarządzania uprawnieniami i tożsamością może również uprościć złożone procesy mające na celu zapewnienia zgodności systemów IT z obowiązującymi regulacjami prawnymi, ponieważ zadanie przydzielania dostępu przenosi na kierownictwo działów biznesowych, które dobrze zna specyfikę podległych obszarów.


TOP 200