Piąty wspaniały

Na wiosnę 1992 r. wysiłki Intela skupiły się na wykonaniu monolitycznej struktury półprzewodnikowej. Miliony tranzystorów i miliardy połączeń opracowywane przy użyciu zespołu stacji roboczych sterowały wykonaniem klisz i masek, które następnie "drukowały" mapę urządzenia na płytkach krzemu korzystając z metody BiCMOS 0,8 mikrometrów. W trzy dni po wykonaniu masek wykonano pierwsze struktury, które następnie zaczęto testować. Cały układ procesora umieszczono na specjalnie opracowanej płytce drukowanej, a 10 min później, po kilku wstępnych sprawdzianach, struktura zaczęła pracować. Ten sam proces w przypadku układu 486 trwał podobno aż 5 dni. Przez dalszą część 1992 r. trwało testowanie Pentium i usuwanie usterek. Pod koniec lata 1992 r. Intel rozpoczął proces dostarczania wybranym producentom wyprodukowanych struktur w celu ich sprawdzenia. Wykryli oni cztery razy mniej błędów niż w przypadku procesora 486. Oddzielnym zagadnieniem była pomoc jakiej udzielił Intel twórcom komputerów w opracowaniu systemu chłodzenia nowego procesora. W czasie pracy jest on trzy do pięciu razy cieplejszy niż układ 486.

Jeżeli działania firmy Intel zostaną uwieńczone pełnym sukcesem można będzie mówić o zwycięstwie pewnej koncepcji i o zagarnięciu przez Intel ogromnej części rynku procesorów.

W połowie maja br. mają się ukazać pierwsze komputery, zawierające Pentium. Początkowo procesor ten będzie stosowany przede wszystkim w komputerach odgrywających rolę serwerów. W 1994 r. mają się ukazać pierwsze zastosowania Pentium w komputerach typu desktop. Co ciekawe, połączone to zostanie z kontynuacją technologii OverDrive. Komputer oparty na działaniu Pentium będzie posiadał na płycie systemowej dodatkową oprawkę umożliwiającą włożenie w nią drugiego procesora, Pentium OverDrive. Nie będzie on jak do tej pory wyłączał obecnego CPU, pracując łącznie z poprzednikiem i prawie podwajając parametry komputera.

Powstałe w wyniku tej techniki komputery dwuprocesorowe będą korzystały z tego samego interfejsu do pamięci i w związku z tym nie będzie to wieloprocesorowość symetryczna. W przypadku zaistniałego konfliktu dostępu do pamięci jeden z układów będzie musiał poczekać na możliwość dostępu. Ze względu na umieszczenie na każdej strukturze 16 kB pamięci typu cache, własności takiego urządzenia wzrosną mimo wszystko o blisko 70%.

Procesory Pentium OverDrive będą różne od procesorów Pentium, które można będzie wkładać w oprawki umieszczone już teraz w niektórych komputerach 486 (tzw. komputery Pentium-ready). Tutaj stosowane będą układy "pentium-podobne". Ma to być procesor P24T, który będzie posiadał 32- bitową szynę pamięci i własności superskalarne. P24T będzie dostępny również w 1994 r.

Bardziej odległe plany Intela zakładają opracowanie wersji 100 MHz i 3,3 V. Zanosi się na to, że niedługo będziemy mieli przenośne komputerki o mocy obliczeniowej 100 do 200 MIPS. Czy w tej sytuacji dziwić nas będą kolejne wojny cen na rynku PC? Sprzęt wyposażony w starsze typy procesorów będzie coraz tańszy.


TOP 200