Piątkowy Przegląd Prasy

Polscy akcjonariusze Polkomtela napisali do Vodafone i TDC -chcą na początku stycznia zacząć rozmowy o giełdzie, jednak zanim telekom trafi na giełdę, chce mocno podnieść swoją wartość. Zapisana w ustawie - Prawo telekomunikacyjne możliwość zmiany operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu jest fikcją. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podpisał decyzje przyznające firmom E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz NASK rezerwacje częstotliwości radiowych w paśmie 3,6 - 3,8 GHz. Może ruszyć przetarg na UMTS. Opisywanie zawartości stron WWW w Internecie - słowa klucze a nieuczciwa konkurencja.

PULS BIZNESU

Giełda jest coraz bliżej

Na przedświątecznym posiedzeniu rady nadzorczej (RN) Polkomtela reprezentantom zagranicznych akcjonariuszy operatora, brytyjskiego Vodafone i duńskiego TDC, oficjalnie przedstawiono porozumienie polskich udziałowców. Dokument, którego podpisanie poprzedziły długie negocjacje między KGHM, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i PKN Orlen, przewiduje wprowadzenie akcji Polkomtela do obrotu publicznego do września 2005 r.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=324426 (dostęp płatny)

Plus musi zadbać o wycenę

Polkomtel, operator komórkowy, który pod koniec przyszłego roku ma trafić na giełdę, dostał zielone światło od akcjonariuszy na inwestycje w przyciągnięcie większej od konkurentów liczby klientów kontraktowych (w systemie abonamentowym i mix), by dzięki nim podrasować wycenę spółki.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=324425 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Operatorzy ograniczają uprawnienia klientów

Zapisana w ustawie - Prawo telekomunikacyjne możliwość zmiany operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu jest fikcją. Operatorzy opóźniają jej wprowadzenie, a regulator rynku ogranicza się do grożenia palcem, wyrażania zaniepokojenia sytuacją i żądań interpretacji przepisów.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_16.html

Telekomy nie chcą zmian

Działający w Polsce operatorzy telefoniczni - stacjonarni i komórkowi - jak tylko mogą, bronią się przed ułatwieniem życia swoim klientom. Według obowiązującego prawa powinniśmy mieć możliwość zmiany firmy, z której usług korzystamy. Numer telefonu możemy zostawić ten sam.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_2.html

Trzech startowało, trzech dostało

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podpisał decyzje przyznające firmom E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz NASK rezerwacje częstotliwości radiowych w paśmie 3,6 - 3,8 GHz. W styczniu urząd rozpocznie następny przetarg na te częstotliwości. Udział w nim zapowiada między innymi Netia.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_21.html

Pozytywnie o cięciach zatrudnienia

Informacja, że Telekomunikacja Polska chce w 2005 r. zwolnić 3,5 tys. pracowników, czyli około 12 proc. załogi, została bardzo dobrze przyjęta przez analityków i rynek. Nie zraża ich nawet to, że spółka utworzy w IV kwartale 2004 r. 130 mln zł rezerw na odprawy. Cena papierów spółki nie zmieniła się.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_25.html

Może ruszyć przetarg na UMTS

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty będzie wreszcie mógł ogłosić przetarg na częstotliwości pozwalające świadczyć usługi telefonii komórkowej w technologiach GSM i UMTS. Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące przetargów na rezerwację częstotliwości, którego brak blokował działania URTiP, wchodzi w życie 1 stycznia.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/prawo/prawo_a_10.html

Nęcące słowa klucze

Dla promocji przedsiębiorcy wysoka pozycja jego strony WWW w wynikach wyświetlanych przez internetowe wyszukiwarki jest wysoce pożądana. Można to osiągnąć między innymi poprzez odpowiedni dobór słów kluczy opisujących zawartość witryny, a umieszczanych w tzw. metatagach. Taki sposób może jednak w niektórych sytuacjach budzić wątpliwości z punktu widzenia zasad uczciwej konkurencji.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/prawo/prawo_a_8.html

GAZETA PRAWNA

Komórkowy zawrót głowy

Kolejna obniżka cen za połączenia, wprowadzenie UMTS oraz przetarg na nowe częstotliwości - to najważniejsze wydarzenia 2005 r. na rynku telefonii komórkowej. W tych kwestiach nasi rozmówcy są zgodni, ale na tym porozumienie się kończy. Już teraz widać, że w przypadku przetargu konflikt na linii regulator (Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty) - operatorzy będzie trwał, a rozbieżności zdań nie da się uniknąć.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1365&dok=1365.28.419.2.11.2.0.1.htm

Comp Rzeszów ma potencjał

Comp Rzeszów został w ostatnim raporcie Domu Maklerskiego AmerBrokers wyceniony na 92 zł i otrzymał neutralną rekomendację. Autor analizy zwraca uwagę na fakt, że spółka jest wyceniana wyżej niż inne firmy z branży IT notowane na warszawskiej giełdzie.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1365&dok=1365.28.516.2.13.1.0.1.htm

GAZETA WYBORCZA

Od przyszłego roku na spółki telekomunikacyjne czeka nowe obciążenie

Pieniądze będą przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania administracji (m.in. Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty). Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2471206.html

URTiP rozdał częstotliwości

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) zarezerwował częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHz z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego (SRDA). Otrzymały je spółki: E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2471038.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200