Piątkowy Przegląd Prasy

Tanie technologie sensoryczne i robotyczne zmienią oblicze IT… Przełączniki wspierające środowisk BYOD… Tradycyjny desktop wraca w Windows 8.1… Satelitę można będzie wydrukować… Już wkrótce smart watch od Google … Hakerzy skradli dokumenty Ministerstwa Gospodarki… Facebook pomaga uzyskać odszkodowanie i chroni nastolatków… BlackBerry może być chińskie… Przyszłość danych to chmura…

COMPUTERWORLD

http://www.computerworld.pl/NEWS/392695/Gartner.ostrzega.nowe.technologie.zachwieja.pozycja.wielkich.dostawcow.IT.html

Analitycy firmy Gartner przewidują, że już wkrótce rynek IT zostanie na nowo zdefiniowany przez tanie technologie sensoryczne i robotyczne. Czeka nas eksplozja danych skutkująca zalewem informacji, towarzystwo wszechobecnych czujników i rewolucyjne zmiany w związku z upowszechnieniem druku 3D. Specjaliści IT, którzy nie przystosują się do nowych warunków, staną się kustoszami przestarzałych systemów wewnętrznych, a firmy, które nie zdążą się dostosować do zmian, podzielą los Kodaka czy BlackBerry i znikną z rynku.

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023
  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • Prywatność to więcej niż zgodność z przepisami

http://www.computerworld.pl/NEWS/392681/Alcatel.Lucent.oferuje.przelaczniki.wspierajace.srodowiska.BYOD.html

Alcatel-Lucent oferuje użytkownikom swoich przełączników klasy enterprise bezpłatny upgrade, który umożliwi zawiadywanie wszystkimi urządzeniami IT – tak fizyczną siecią, jak i bezprzewodowo. Oprogramowanie pełni rolę interfejsu integrującego przełączniki OmniSwitches, routery OmniAccess i system zarządzania OmniVista (produkty firmy Alcatel-Lucent) z oprogramowaniem ClearPass (produkt firmy Aruba zarządzający urządzeniami mobilnymi).

RZECZPOSPOLITA

http://www.rp.pl/artykul/62956,1057665-Jest-juz-Windows-8-1.html

Microsoft jednak przejął się opiniami niezadowolonych użytkowników Windowsa 8. Dostępna już aktualizacja systemu, Windows 8.1, umożliwia pominięcie niezbyt lubianego trybu kafelkowego i uruchomienie od razu tradycyjnego pulpitu. Jest też przycisk „Start”. W trybie dotykowym pojawiła się udoskonalona klawiatura wyświetlana na ekranie, dodano również obsługę gestów rąk w powietrzu - przed przednią kamerą urządzenia. Windows 8.1 ma ponadto wbudowany system automatycznej aktualizacji aplikacji, poprawiono w nim też obsługę wielu okien w trybie kafelkowym (jednocześnie można uruchomić cztery aplikacje), oraz zrezygnowano z limitu otwartych zakładek w przeglądarce Internet Explorer.

http://www.rp.pl/artykul/9129,1057512-Wydrukowany-satelita.html

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) utworzyła konsorcjum, które opracuje technologię przestrzennego druku elementów metalowych. Będą one lżejsze, mocniejsze i tańsze niż części wytwarzane tradycyjnie. Drukowanie metodą 3D, a więc nakładanie warstwa po warstwie, pozwala uzyskać bardzo skomplikowane kształty, które nie zawsze udawało się uzyskać metodą odlewania. - Naszym celem jest wydrukowanie satelity w jednym kawałku, który nie musi być spawany lub skręcany – powiedział David Jarvis, szef ESA ds. nowych materiałów i badań energii. – Pozwoli nam to zaoszczędzić połowę kosztów, a więc miliony euro.

GAZETA PRAWNA

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/739955,inteligentny-zegarek-od-google-a-jeszcze-w-tym-roku.html

Być może jeszcze w tym miesiącu Google zaprezentuje swój inteligentny zegarek – donosi serwis 9to5Google. Nexus - tak ma się nazywać to urządzenie – ma być idealnym dopełnieniem innych produktów tej serii: tabletu Nexus 7 i smartfona Nexus. Opracowany przez Google smart watch ma oferować funkcjonalności podobne do tych, które są dostępne w przypadku okularów Google Glass. Możliwe ma być więc wydawanie komend głosowych, robienie zdjęć i nagrywanie krótkich filmów. Interfejs BlueTooth 4.0 umożliwi komunikację ze smartfonem lub tabletem, oraz korzystanie z usługi Google Now, która oferuje użytkownikom urządzeń z Androidem szybki dostęp do najważniejszych iinformacji i powiadomień.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/739976,materialy-ministerstwa-gospodarki-zarazone-wirusem.html

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe ostrzega, by z sieci nie pobierać i nie otwierać pliku govpl.rar. Plik zawierający dokumenty wykradzione przez hakerów z Ministerstwa Gospodarki zawiera bowiem złośliwe oprogramowanie. Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że "po przeanalizowaniu zapisów systemów informatycznych nie stwierdzono przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl. Przechwycony został pojedynczy login oraz hasło do skrzynki pocztowej, co spowodowało pobranie korespondencji". Resort podjął działania, które pomogą lepiej zabezpieczyć dokumenty.

WYBORCZA.BIZ

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,14799942,Klienci_ubezpieczycieli_skarza_sie_na_Facebooku__I.html

Z raportu Consumer Barometer 2013 autorstwa Google'a, TNS Infratest i IAB Europe wynika, że niemal 75 proc. Polaków kupuje polisę ubezpieczenia komunikacyjnego w placówce ubezpieczyciela, ale niemal 80 proc. szukając odpowiedniej polisy korzysta z informacji zamieszczanych w internecie. Nic więc dziwnego, że dobra opinia w mediach społecznościowych jest skutecznym narzędziem marketingowym. Znane są już przypadki, gdy po krytycznym wpisie ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie, którego wcześniej odmawiał lub proponował w zaniżonej wysokości. Wniosek? Zamiast biec z pozwem do sądu może wystarczy poskarżyć się znajomym w sieci…

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14795983,Facebook_wprowadza_nowe_ustawienia_prywatnosci_dla.html

Nowe ustawienia prywatności dla użytkowników Facebooka w wieku od 13 do 17 lat powodują, że wpisy nastolatków będą udostępniane tylko ich znajomym, a nie – jak dotychczas –  także znajomym znajomych. To ustawienie domyślne, które każdy młody użytkownik serwisu może zmienić, a wówczas jego wpisy będą widoczne dla wszystkich. Przed konsekwencjami tego kroku ostrzega jednak odpowiedni komunikat.

PULS BIZNESU

http://tech.pb.pl/3378357,56200,lenovo-zainteresowane-przejeciem-blackberry

Jak donosi „Wall Street Journal”, chiński gigant komputerowy, koncern Lenovo, jest zainteresowany przejęciem BlackBerry. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, Lenovo podpisało niewiążącą umowę, na podstawie której ma uzyskać wgląd w księgi kanadyjskiego producenta smartfonów, który stoi praktycznie na krawędzi bankructwa. Więcej szczegółów na razie nie ujawniono.

http://chmura.pb.pl/3377819,12087,chmura-zdominuje-centra-danych

Według raportu „Global Cloud Index” opracowanego przez firmę Cisco, w ciągu najbliższych 5 lat liczba danych, które będą krążyły w chmurze wzrośnie aż 4,5-krotnie. Jeszcze w ubiegłym roku za pośrednictwem chmury przesłano 1,2 zettabajtów danych, a w 2017 roku będzie to już 5,3 zettabajtów. Ruch w centrach danych na całym świecie wzrośnie aż trzykrotnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200