Piąta wersja pakietu pocztowego Eudora na piątkę

Nowa wersja 5.0 pakietu Eudora jest reklamowana jako "oprogramowanie dla tych, którzy otrzymują wiele przesyłek". Produkt firmy Qualcomm zawiera kilka istotnych rozszerzeń, które sprawia- ją, że to oprogramowanie pocztowe staje się atrakcyjną alternatywą dla użytkowników darmowych modułów obsługi poczty elektronicznej zawartych w przeglądarkach WWW. Pakiet Eudora 5.0 jest oferowany w trzech wersjach. Po raz pierwszy w jego przypadku przyjęto ciekawe zróżnicowanie opłat za użytkowanie. Pierwsza wersja jest dostępna za standardową opłatą - tak jak każda inna aplikacja. Można również stosować bezpłatnie specjalnie okrojoną wersję pozbawioną części zaawansowanych funkcji. Użytkownicy, którzy nie chcą płacić za pakiet, ale jednocześnie chcieliby wykorzystywać jego pełną wersję, mogą się zdecydować na pracę w tzw. trybie sponsorowanym. Lecz wówczas muszą pogodzić się z tym, że w czasie pracy programu będą stale wyświetlane reklamy. Po zakończeniu okresu próbnego, użytkownik musi wypełnić formularz opisujący swój profil osobowy. Firma Qualcomm, producent Eudory, nie dzieli się tymi danymi z innymi firmami, ale wykorzystuje je do lepszego profilowania reklam wyświetlanych w aplikacji pocztowej użytkownika.

Istotne właściwości

Eudora 5.0 może obsługiwać dowolną liczbę kont pocztowych. Do programu dodano możliwość importu danych z aplikacji Outlook 98 i 2000, Outlook Express i Netscape Messenger. W nowej wersji tego oprogramowania znalazła się obsługa protokołu ESP (Eudora Sharing Protocol), pozwalająca grupie użytkowników na proste współdzielenie plików, które nie muszą rezydować na centralnym serwerze. Wystarczy, że jeden z użytkowników umieści plik w specjalnym folderze w programie Eudora, by stał się on dostępny dla wskazanych przez niego użytkowników tego pakietu pocztowego.

Ciekawą funkcją, choć nieprzydatną w polskich warunkach, jest tzw. obserwator nastroju (MoodWatch). Program analizuje teksty nadchodzącej korespondencji (w języku angielskim) poszukując słów i zwrotów wulgarnych, a w razie ich rozpoznania wyświetla odpowiedni komunikat.

Aplikacja tworzy również statystyki dotyczące prowadzonej korespondencji. Wszystkie statystyki prezentowane są w postaci graficznej. Ta opcja to istotna nowość wśród popularnych programów pocztowych.

Eudora 5.0 w postaci skompresowanej zajmuje ponad 11 MB. Dodano do niej moduł Internet Suite 2.0 (oferowany również osobno), pozwalający na synchronizację danych i folderów pocztowych między komputerem PC a urządzeniami przenośnymi typu Palm. Częścią Internet Suite jest przeglądarka przeznaczona dla komputera Palm z obsługą podstawowych protokołów pocztowych i HTTP.


TOP 200