PiS chce więcej billingów

Prawo i Sprawiedliwość, jak podaje PAP, chce dokonać zmian w prawie telekomunikacyjnym. Nałożony pod koniec ubiegłego roku na operatorów obowiązek przechowywania danych o połączeniach przez 2 lata, powinien zostać rozszerzony do 5 lat - przekonuje PiS. Oznacza to, że operatorzy będą musieli inwestować więcej w systemy pamięci masowych.

Dwuletni okres tzw. retencji danych zdaniem klubu PiS nie jest wystarczający. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości konieczność nowelizacji argumentują faktem, że billingi stanowią często bardzo istotne dowody w postępowaniach w sprawie przestępstw kryminalnych czy gospodarczych.

Podczas ubiegłorocznych praw nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego posłowie Prawa i Sprawiedliwości postulowali o wprowadzenie regulacji zobowiązujących operatorów do przechowywania billingów nawet przez 15 lat, później skracając propozycję do 5 lat. Ostatecznie przyjęto zgodny z unijną dyrektywą zapis mówiący, że "...operator publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych przetwarzający dane transmisyjne dotyczące abonentów i użytkowników końcowych jest obowiązany, z uwagi na realizację przez uprawnione organy zadań i obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, dane te przechowywać przez okres 2 lat..."

Więcej o pracach nad ustawą w zakresie tzw. retencji danych pisaliśmy w materiale:

UE: Będzie dwuletnia retencja danych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200