Phishing wykorzystujący pandemię Covid-19 nie okazał się tak groźny jak przewidywano

Microsoft informuje, że przeprowadzane przez niego badanie pokazało, że wbrew obawom mówiącym o tym, że liczba ataków na systemy IT będzie teraz ciągle rosła, gdyż hakerzy będą je inicjować częściej wykorzystując strach użytkowników przed pandemią koronawirusa COVID-19, wcale tak się nie stało.

Phishing

Wielu analityków sądziło, że gwałtownie wzrośnie szczególnie jeden typ ataków. Chodzi głównie o ataki phishingowe polegające na rozsyłania wiadomości e-mail zawierające treści ostrzegające przed koronawirusem, którym towarzyszą linki przekierowujące użytkowników na witryny spreparowane przez hakera, które uruchamiają złośliwe programy.

Microsoft podaje, że pierwsze ataki wykorzystujące tę technikę pojawiły się już kilka dni po tym gdy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła pandemię koronawirusa COVID-19. Miało to miejsce dokładnie 30-go stycznia. Wszyscy chcieli się wtedy natychmiast dowiedzieć więcej o tym zagrożeniu, dlatego ataki phishingowe nasiliły się znacznie, gdyż wykorzystały ten temat.

Zobacz również:

Phishing wykorzystujący pandemię Covid-19 nie okazał się tak groźny jak przewidywano

Źródło: MIcrosoft

Dość powiedzieć, że już tydzień po ogłoszeniu przez WHO stanu pandemii, odnotowano aż jedenastokrotny wzrost ataków phishingowych. Liczba takich ataków zmalała jedna znacznie już po kilku tygodniach, gdy temat koronawirusa przestał być nazwijmy to „nośny” i użytkownicy komputerów przestali się na niego nabierać.

Obecnie liczba ataków złośliwego oprogramowania wykorzystującego temat koronawirusa COVID-19 uległa znacznemu zmniejszeniu, ale wciąż jest wyższa niż na początku lutego, kiedy ataki takie się rozpoczęły. Widać z tego, że są jeszcze skuteczne. Dlatego Microsoft ostrzega użytkowników aby zachowali czujność i otwierali wiadomości e-mail zawierające wzmianki o koronawirusie tylko wtedy gdy są absolutnie pewni, że nie jest to oszustwo i phishing.


TOP 200