Philips popiera USB

Oprócz monitorów, Philips zamierza wprowadzić do oferty głośniki, kamery wideo, klawiatury i myszy wyposażone w interfejs USB.

Oprócz monitorów, Philips zamierza wprowadzić do oferty głośniki, kamery wideo, klawiatury i myszy wyposażone w interfejs USB.

Philips Electronics zapowiada rozszerzenie oferty urządzeń peryferyjnych dla komputerów PC oraz wprowadzenie do sprzedaży sprzętu wyposażonego w interfejs USB (Universal Serial Bus), takiego jak głośniki, myszy, klawiatury i cyfrowe kamery wideo. Nowe monitory Philipsa mają opcjonalny moduł USB, umożliwiający podłączenie innych zewnętrznych elementów komputera zgodnych z tym standardem, a w III kw. br. wszystkie modele tej firmy będą oferowały możliwość współpracy z USB.

Nowe 17", 19" i 21" monitory serii Brillance wyposażono w oryginalne, opracowane przez Philipsa, gniazdo USBay przeznaczone do instalacji specjalnego modułu interfejsów. Jeśli użytkownik nie potrzebuje USB, może kupić monitor bez tego modułu. W razie potrzeby można go potem łatwo zainstalować.

Pierwsze modele głośników DSS220 z interfejsem USB Philips zaprezentował już podczas ubiegłorocznych jesiennych targów Comdex. Obecnie firma przygotowuje nowe zestawy DSS350 i DSS370 o wysokiej jakości dźwięku. Pracują one przy częstotliwości próbkowania sygnału do 55 kHz (odtwarzacze płyt kompaktowych CD mają częstotliwość 44,1 kHz) i ich współczynnik sygnał/szum jest na poziomie 98 dB. Głośniki nie wymagają karty dźwiękowej, zawierają bowiem zintegrowane układy do konwersji sygnałów cyfrowych na analogowe. Ponadto sygnały są transmitowane przez kable w formacie cyfrowym, co ułatwia zapewnienie wysokiej odporności na ich zniekształcenia. DSS350 i DSS370 mają się pojawić w sprzedaży w czerwcu br., a zapowiadana cena to minimum ok. 300 DEM.

Natomiast na drugą połowę roku Philips zapowiada wprowadzenie kamer wideo, i myszy z interfejsem USB. Kamery będą miały rozdzielczość 352 x 288 pkt., rejestrując obrazy z częstotliwością 15 klatek/s. Urządzenia tego typu mogą znaleźć zastosowanie w systemach wideokonferencyjnych, mogą też służyć do identyfikacji użytkowników lub szybkiego skanowania pojedynczych dokumentów.

Trudna droga do popularności

Już w listopadzie 1995 r. Intel opublikował specyfikację nowego typu portu szeregowego USB (Universal Serial Bus). Dopiero jednak w tym roku ma on szansę wejść do masowych zastosowań. Choć większość komputerów już w ub.r. była standardowo lub przynajmniej opcjonalnie wyposażana w ten interfejs, wciąż niewiele jest modeli sprzętu peryferyjnego z USB, a ten, który jest dostępny, najczęściej ma wysoką cenę. W efekcie nowe modele PC są w dalszym ciągu oferowane wraz z klawiaturami, myszami i monitorami wyposażonymi w standardowe interfejsy starego typu. Rozpoczęcie masowej produkcji peryferii z USB przez duże firmy, takie jak Philips, może wreszcie zmienić tę sytuację.

Najważniejsze zalety nowego standardu portu szeregowego to możliwość obsługi do 127 urządzeń zewnętrznych łączonych w łańcuch, podobnie jak w przypadku SCSI, włączanie/wyłączanie urządzeń bez konieczności przerywania pracy systemu komputerowego i wyższa szybkość transmisji danych (12 Mb/s) niż w przypadku RS232C (tylko 115 Kb/s).

USB jest przeznaczony do współpracy z urządzeniami nie wymagającymi szczególnie wysokiej szybkości transmisji danych, jak klawiatury, myszy, joysticki lub głośniki, ale pozwala również na dołączenie kamer wideo o niezbyt wysokiej rozdzielczości lub skanerów. Większość producentów monitorów oferuje obecnie modele wyposażone w interfejs USB w większości jako opcję. Oryginalna koncepcja Philipsa - wyposażenie monitorów w gniazdo USBay, umożliwiające łatwą instalację modułu z interfejsami USB - pozwala na elastyczne dostosowanie oferty do wymagań użytkowników bez konieczności wprowadzania odmiennych modeli z lub bez USB.

Jednym z czynników wpływających na powolne upowszechnienie standardu był brak wsparcia ze strony systemów operacyjnych. Dopiero do najnowszej wersji Windows OSR 2.1 Microsoft wprowadził funkcje obsługi interfejsu USB, które mają być dostępne również w nowych systemach Windows 98 i Windows NT 5.0.


TOP 200