Philips: cyfrowy znak wodny dla audio i wideo

O nowej technologii, której zadaniem jest zabezpieczenie zawartości audio i wideo nośników CD i DVD, donosi magazyn PCWelt. Została ona już podobno użyta przy okazji tegorocznych, prestiżowych nagród amerykańskiej akademii filmowej - Oscarów.

Cyfrowy znak wodny przybiera postać kilku pikseli na ekranie w przypadku materiału wideo lub specjalnego dźwięku dodanego do nagrań audio. Właściciel praw autorskich może dokładnie ustalić zasady, na jakich dany materiał będzie dystrybuowany. System nadaje się zarówno do zastosowań w tradycyjnych nośnikach CD i DVD, jak i transmisji przez Internet (Video on Demand). Według przedstawicieli Philipsa, cyfrowy znak wodny jest niewidoczny i nie ma żadnego wpływu na jakość odtwarzanych materiałów audio lub wideo.

Nowy system przeszedł już pierwszą próbę – został wykorzystany przy okazji tegorocznych Oscarów. Wszystkie nominowane filmy (tzw. Screenery), które zostały dostarczone jury, były zabezpieczone takim cyfrowym znakiem wodnym. Niedługo później w Sieci pokazała się nielegalna kopia "Ostatniego Samuraja". Przy pomocy innowacji Philipsa udało się szybko namierzyć sprawcę, który dokonał nieautoryzowanej kopii.

Więcej informacji: http://www.philips.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200