Philips PCL 203 notebook

Kolejnym prezentowanym w tej rubryce przedstawicielem komputerów typu notebook jest urządzenie produkowane przez firmę Philips. Philips PCL 203 jest komputerem klasy PC/AT, pracującym z systemem operacyjnym MS DOS.

Kolejnym prezentowanym w tej rubryce przedstawicielem komputerów typu notebook jest urządzenie produkowane przez firmę Philips. Philips PCL 203 jest komputerem klasy PC/AT, pracującym z systemem operacyjnym MS DOS.

Budowa

Komputer zbudowany jest ze zminiaturyzowanych układów scalonych montowanych do wielowarstwowej płyty głównej. Serce maszyny stanowi procesor 80286 pracujący w takt zegara o częstotliwości 12 MHz. Płyta główna zawiera także elementy elektroniczne stanowiące interfejsy wejścia/wyjścia, sterownik dyskowy, kartę grafiki, układ kontroli i ładowania akumulatora. Płyta elektroniki wraz ze stacją dyskietek 3,5-calowych i dyskiem twardym umieszczona jest w czarnej plastykowej dwuczęścio wej obudowie. Część górna mieści w sobie wyświetlacz ciekłokrystaliczny i jest podnoszona. Część dolna ma wbudowaną klawiaturę a pod nią stację dyskietek, dysk twardy i całą elektronikę kompu-tera. Kompletna obudowa komputera Philips PCL 203 ma wymiary 207 na 292 na 51 mm. Maszyna wraz z baterią zasilającą waży 3,2 kg.

W wykonaniu standardowym procesor komputera współpracuje z pamięcią RAM o pojemności 1 MB. Urządzenie, jakie mieliśmy możliwość oglądać w redakcji, posiadało pamięć RAM o pojemności 2 MB. Pamięć zewnętrzną komputera stanowi stacja dyskietek 3,5-calowych o możliwości zapisu do 1,44 MB informacji i dysk twardy o formatowanej pojemności 21 MB. Czas dostępu do zbiorów na dysku twardym określony został przez producenta na 23 ms. W komputerze zastosowano dysk o średnicy tarcz 2,5 cala, stanowiący z kontrolerem jedną całość.

Komputer ma kartę grafiki zgodną ze standardem VGA. Obraz wyświetlany jest na ekranie ciekłokrystalicznym o przekątnej wynoszącej 21 cm. z rozdzielczością 640 na 400 punktów, z możliwością wykorzystania 16-stopniowej skali szarości.

Klawiatura

PCL 203 wyposażono w 80-klawiszową klawiaturę. Układ klawiszy jest typowy dla komputerów notebook i podzielony na trzy części. Część pierwsza to podstawowe pole klawiszy liter i cyfr. Klawisze tego pola są szare i mają czarne oznaczenia. Część druga to klawisze funkcyjne umieszczone na obrzeżach pola klawiatury podstawowej, mają one kolor szary i czarne oznaczenia. Wśród klawiszy funkcyjnych wyodrębniono klawisze oznaczone Fl - F12 i umieszczono je nad klawiszami cyfr pola podstawowego. Klawisze te mają kolor czarny i białe oznaczenia. Część trzecia to pole klawiatury numerycznej. Stanowią je specjalnie oznaczone czerwonymi napisami klawisze pola podstawowego. Klawiatura numeryczna może być aktywna dopiero po naciśnięciu kombinacji trzech klawiszy funkcyjnych. Wielofunk-cyjność klawiszy i konieczność używania kombinacji klawiszy do wywoływania normalnych funkcji komputera jest kompromisem między dostępnym miejscem dla klawiatury, wielkością klawiszy i ich ilością. Należy podkreślić, że konstruktorzy PCL 203 potrafili zbudować klawiaturę wygodną dla użytkownika, nie wymagającą częstego używania skomplikowanych sekwencji naciskanych klawiszy. Posługiwanie się klawiaturą jest proste, siła naciskania klawiszy mała, nie powoduje zmęczenia rąk. Skok klawiszy jest dość duży, co upewnia piszącego o prawidłowym wywoływaniu znaków.

Szkoda tylko, że do oznaczania klawiszy zastosowano czarny lakier. W złych warunkach oświetlenia czarne oznaczenia nie są zbyt czytelne na szarobrunatnych klawiszach.

Ekran

Philips PCL 203 wyposażony jest w ciekłokrystaliczny ekran obsługiwany przez sterownik graficzny standardu VGA. Rozdzielczość obrazu wynosi 640 na 400 punktów. Najmniejszy punkt obrazu ma wymiary 0,24 na 0,24 mm. Czytelność obrazu jest bardzo dobra. Do budowy ekranu Philipsa użyto takich materiałów (ciekłe kryształy), które zapewniają uzyskanie

bardzo wysokiego kontrastu między tłem i wyświetlanym znakiem. Przyjęto, że wyświetlany znak ma kolor szary a tło czarny. Wykorzystując możliwość zamiany kolorów tła i znaków (inwers) warunki odczytu obrazu można jeszcze poprawić. Dodatkowo ekran jest podświetlany od tyłu. Mogę stwierdzić, że ekran Philipsa jest jednym z najlepiej czytelnych, z jakim przyszło mi do tej pory pracować.

Wyposażenie standardowe

PCL 203 dostarczany jest do użytkownika z bardzo bogatym, oprogramowaniem, w skład którego wchodzi system operacyjny MS DOS w wersji 4.01, pakiet zintegrowany MS Works, pakiet narzędziowy PC Shell oraz zbiór licznych programów" dopasowywu-jących możliwości graficzne komputera do wielu popularnych aplikacji. Do każdego programu dołączony jest podręcznik z opisem i uwagami dla użytkownika. Książka opisująca sam komputer zawiera wszelkie niezbędne uwagi o sposobie pracy z PCL 203 a także szczegółowe opisy techniczne wszystkich złącz interfejsów komputera.

Rozbudowa

Philips PCL 203 może być uzupełniony o modem telefoniczny i może mieć powiększoną pamięć RAM. r Na płycie głównej komputera przewidziano także miejsce dla koprocesora matematycznego. Na modem konstruktorzy zarezerwowali miejsce wewnątrz maszyny. Urządzenie, jakie mieliśmy w redakcji, nie miało zainstalowanego modemu.

Rozbudowa pamięci RAM jest prosta i polega na umieszczeniu w specjalnym gnieździe, przykrytym mocowaną dwoma wkrętami pokrywką, płytek typu SIMM z układami RAM. Przewidziano moduły rozszerzenia o pojemności 1, 3, 4, i 7 MB. Moduły te uzupełniają pamięć 1 MB standardowo instalowaną w PCL 203. W oprogramowaniu narzędziowym znajdują się odpowiednie programy pozwalające użytkownikowi wykorzystać rozszerzoną pamięć komputera. Dalsza rozbu-dowa komputera możliwa jest poprzez umieszczone na tylnej ściance maszyny złącza - wyjścia szyny systemowej. Pozwala to na dołączenie specjalnego zewnętrznego modułu sprzętowego, umożliwiającego wykorzystywanie typowych kart rozszerzeń systemów XT i AT.

Testy

Tak jak poprzednio przeprowadziłem kilka testów dla sprawdzenia podstawowych parametrów komputera. Test szybkości LAND-MARK wykazał, że PCL 203 pracuje 8,5 raza szybciej niż IBM XT -komputer odniesienia. Test mocy przetwarzania CHIPS AND TECHNOLOGIES wykazał, że PCL 203 przetwarza 1,64 MIPS (milionów operacji na sekundę). Test dysku twardego CORETEST określił czas dostępu zastosowanego w PCL 203 dysku na 23,1 ms i szybkość transmisji danych komputer dysk - komputer na 511,3 KB na sekundę.

Uwagi o eksploatacji

Małe wymiary i niezbyt duża waga PCL 203 pozwalają na zabieranie tej maszyny do teczki i pracę w dowolnych warunkach. Pomaga w tym bardzo czytelny ekran. Całkowicie naładowany akumulator pozwala na dwie godziny pracy

uwzględniającej częste zapisywanie danych na dysku twardym i kilkakrotne użycie stacji dyskie-tek.Stan naładowania akumulatora sygnalizowany jest wizualnie przez zieloną diodę wskaźnika. Wolne miganie diody wskazuje konieczność ładowania akumulatora. Miganie szybkie informuje o całkowitym rozładowaniu baterii i natychmiastowej konieczności zabezpieczenia danych. Komputer wyposażony jest w zasilacz sieciowy przeznaczony do ładowania akumulatora. Ładowanie baterii trwa ok. 2-3 godzin, jeżeli w tym czasie komputer nie jest włączony. Przy włączonym komputerze ładowanie trwa dwa razy dłużej. Wygodny dla użytkownika jest umieszczony nad klawiaturą przycisk oznaczony STAND-BY. Naciśnięcie tego przycisku wprowadza komputer w stan "uśpienia". W tym stanie zegar komputera zostaje spowolniony do 3 MHz, ekran jest wygaszony w 80 % i zatrzymany zostaje silnik napędowy dysku twardego. Stan uśpienia trwa do następnego naciśnięcia przycisku STAND-BY. Przycisk ten jest tak umieszczony, że działa, gdy użytkownik zamknie pokrywę z ekranem nie wyłączając wcześniej zasilania komputera. Stan uśpienia ogranicza zużycie energii z akumulatora o 80 % bez przerywania pracy wykonywanego aktualnie programu. Gdy do komputera podłączony jest zasilacz sieciowy, opcja STAND-BY nie działa.

Komputer przekazany do redakcji pracował ze wszystkimi programami, jakie uruchamialiśmy. Pracował z zewnętrzną klawiaturą (w wyposażeniu standardowym brak jest odpowiedniego kabelka - przejściówki między wtykami i gniazdami klawiatury zewnętrznej i komputerem), monitorem kolorowym, drukarką. Bez przeszkód następowała transmisja danych poprzez interfejs szeregowy.

Bardzo ciekawe jest oferowane wraz z komputerem oprogramowanie. Szczególnie pakiet MS Works zawierający bazę danych, arkusz obliczeniowy, edytor tekstu, moduł transmisji danych i obsługi modemu telefonicznego, kalkulator, kalendarz, notatnik oraz moduł graficznej prezentacji danych przetwarzanych przez inne moduły pakietu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200