Pewny fundament Twojego środowiska IT – IBM Power Systems

Materiał promocyjny Serwery fizyczne są fundamentalnym elementem w rozległych systemach informatycznych, w których wymagania są uzależnione od wydajności i charakterystyki wybranych operacji (np. obsługa transmisji i wymiany danych, mocy obliczeniowej, niezawodności działania). Z tego powodu większość rozwiązań oferowana jest jako uniwersalna - nie mniej jednak, można spotkać się z dedykowanym sprzętem pod konkretne przeznaczenie.

Autorzy:

Marcin Trzaskowski, Manager Data Center, Comarch S.A

Dariusz Wójcik, ICT Product Manager

W 1990 roku Firma IBM w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na sprzęt do zastosowań profesjonalnych zaoferowała serwery z rodziny POWER1 (Performance Optimization With Enhanced RISC). Były to pierwsze serwery wykorzystujące np. technologię Przemianowania Rejestrów (ang. Register Renaming) czy Wykonywanie Poza Kolejnością (ang. Out-Of-Order Execution). Aktualnie oferowane serwery z procesorami POWER8, cechują się wysoką skalowalnością i wydajnością, a także energooszczędnością. W porównaniu do pierwszych procesorów POWER są też oczywiście nieporównywalnie szybsze – POWER1 taktowane były zegarem ok 30Mhz, POWER8 to aż do 4,2Ghz – 140x szybsze! Wraz z rozwojem usług i oprogramowania zwiększały się wymagania wydajnościowe – Klienci oczekiwali lepszych osiągów i szybszej pracy z jednoczesnym utrzymaniem wysokiej dostępności i ilości transakcji na sekundę.

Każdej osobie pracującej z serwerami Power’owymi znana jest ewolucja nazewnictwa IBMi, którą zapoczątkowała w 1988r. nazwa AS/400 (obecnie najbardziej rozpoznawalna w „środowisku” - AS czyli Application System) który w 2000r. został przebrandowany (razem z innymi produktami IBM takimi jak RS/6000 przebrandowany na pSeries) na IBM eServer iSeries. W 2005r. IBM po raz kolejny IBM zmienił brand dla wszystkich produktów opartych na technologii Power i „IBM eServer iSeries” pozostał już tylko „IBM System i” a „IBM eServer pSeries” został „IBM System p”. Zmiany te powodowane były nowymi wersjami systemów operacyjnych i obudowywaniem technologii nowymi funkcjonalnościami (m.in. przystosowaniem serwerów Power do wykorzystania z Internetem). Aktualnie platforma Power Systems przystosowana jest do środowisk chmurowych (prywatnych i hybrydowych) jak również do dedykowanych środowisk w których wymagana jest wysoka dostępność, skalowalność, bezpieczeństwo i wydajność.

Kilka ciekawostek związanych z serwerami IBMi:

  • Są zainstalowane w 95% firm z Fortune100 i 85% firm z listy Fortune500
  • Mają ponad 18 milionów użytkowników zalogowanych dziennie
  • Za zainstalowane prawie w każdym Banku na świecie
  • Jedynym działem którego zakupem zainteresowany był Bill Gates był właśnie dział serwerów IBM AS/400
  • System IBMi jest praktycznie wolny od Wirusów komputerowych – związane jest to z jego architekturą i właściwościami systemu operacyjnego.

Oferta serwerów w technologii Power System pozwala dostosować rozwiązanie pod konkretne wymagania:

  • Serwery skalowalne wszerz – to atrakcyjne cenowo serwery aplikacyjne, konsolidacyjne lub autonomiczne przeznaczone dla organizacji poszukujących mniejszych bądź skalowalnych rozwiązań na potrzeby własnych aplikacji. Serwery skalowalne wrzesz pracują w systemach Power Linux, AIX, IBM i. Dodatkową zaletą tych rozwiązań jest łatwość ich instalacji i energooszczędność.
  • Serwery Power Linux - rozwiązania Power System są przeznaczone wyłącznie dla systemów Power Linux (Ubuntu, SUSE i Red Hat Linux). Serwery Power Linux łączą najwyższą wydajność z wysokim wskaźnikiem zwrotu z inwestycji (ROI).
  • Serwery klasy Enterprise - oferują biznesowi szerokie możliwości w kluczowych wskaźnikach: dostępności danych, ich bezpieczeństwa, wydajności i elastyczności w operowaniu. Procesory (aż do 192 core’ów POWER8) i pamięci (aż do 16TB) mogą być aktywowane (również tymczasowo) i automatyczne przenoszone między systemami w zależności od potrzeb obciążeniowych konkretnych aplikacji. Serwery klasy Enterprise są w stanie obsłużyć systemy Power Linux, AIX oraz IBM i.
  • Intensywne obliczenia – to grupa rozwiązań Power System dla systemów IBMi, AIX i Power Linux.Rozwiąznaia osigąjące najwyższą wydajnośc obliczeniową świetnie sprawdzą się w branżach m.in. meteorologia, chemia obliczeniowa czy usługi finansowe gdzie konieczna jest ciągła analiza ogromnych ilości danych oraz duży potencjał obliczeniowy.

Architektura POWER stanowi podstawę działania OpenPOWER Foundation, wciąż rozwijającej się społeczności stworzonej w celu promowania nowych szans i opracowywania nowej generacji aplikacji i technologii oraz ulepszania aktualnych rozwiązań.

Czerpiąc korzyści z otwartych standardów, Power Systems dostarczają narzędzi, które podnoszą produktywność i wydajność programistów, administratorów czy użytkowników poprzez usuwanie ograniczeń wiążących się z rozwiązaniami typu komercyjnego. Dzięki architekturze wspierającej otwarte standardy, rozwiązaniom takim jak Power Linux czy OpenStack, a także innowacji bazującej na działaniu w społecznościach, napędzanej przez centra Power Systems Linux Centers, chmury Watson & Power czy organizację OpenPOWER Foundation, serwery Power Systems są najlepszymi w swojej klasie a procesory POWER stanowią szczytowe osiągnięcie w zakresie procesorów nowej generacji do zastosowań komercyjnych i technicznych.

Dlatego też nie tylko znakomicie sprawdzają się wydajnościowo przy przetwarzaniu komercyjnym np. w bazie danych DB2 czy SAP. Warto wspomnieć, że wiele współczesnych superkomputerów również zawdzięcza swoją wydajność procesorom Power. W 2017 roku mają powstać 2 Super Komputery (Sierra i Summit) które wykorzystane zostaną między innymi do symulacji broni nuklearnej (Sierra) czy tzw. Open Science (Summit) – udostępniania mocy obliczeniowej ośrodkom naukowym do symulacji klimatu, astrofizyki itp. Procesory Power umożliwiają opracowywanie systemów zarówno dla tradycyjnego przetwarzania danych, jak i zastosowań wymagających najwyższego obciążenia obliczeniowego i analizy znacznych ilości danych. Dlatego też wykorzystywane są przez aplikacje internetowe, analityczne, mobilne i społecznościowe czy Big Data.

Dzięki wykorzystaniu technologii optymalizacyjnych i wirtualizacyjnych systemy wyposażone w procesory Power mogą osiągać maksymalną wydajność i elastyczność kosztową. Zastosowane technologie umożliwiają bowiem automatycznie dostosowywać się do konkretnych wymogów intensywności pracy czy choć by zwiększania zasobów na żądanie (Capacity On Demand). Wirtualizacja umożliwia również optymalizację kosztów poprzez racjonalizację zakupów sprzętowych i zmniejszanie ryzyka awarii poprzez mniejszą ilość elementów sprzętowych które mogą tej awarii ulec. Technologia Intelligent Threads dynamicznie przełącza tryby threadingu w celu zapewnienia optymalnej wydajności dostosowanej do różnego natężenia pracy – jeżeli chcesz szybciej zakończyć jeden wątek czy wykonać więcej wątków w jednym czasie. Z kolei technologia Active Memory Expansion pomaga obniżać koszty pamięci poprzez udostępnianie opcji logicznego rozszerzania (poprzez kompresję) pamięci fizycznej nawet do 100 procent w przypadku aplikacji wymagających największych wydatków pracy, takich jak SAP.

Aby poznać szersze możliwości IBM Power System, a także uzyskać propozycje rozwiązania dla Państwa przedsiębiorstwa – zapraszamy do kontaktu z expertami Comarch ICT: [email protected].

http://www.comarch.com/trade-and-services/ict/ibm-power-services/