Petabitowy router firmy Nokia

Markę Nokia każdy kojarzy z telefonami komórkowymi i smartfonami. Firma działa jednak również na rynku rozwiązań sieciowych i zaprezentowała kilka dni temu swój pierwszy petabitowy router klasy high-end, który może zarządzać ruchem generowanym przez rdzenie nawet największych sieci komputerowych.

Analitycy szacują, że za pięć lat internet będzie obsługiwał każdego miesiąca ruch o wielkości ok. 300 eksabajtów (czyli 300 mln terabajtów). Obecnie jest to prawie 100 eksabajtów. To niewyobrażalna wręcz wielkość, z którą muszą sobie poradzić routery.

Tak duży wzrost ruchu internetowego spowodowany będzie przede wszystkim dynamicznym rozwojem trzech technologii: chmur obliczeniowych, bezprzewodowych sieci 5G oraz sieci IoT, w których do 2020 roku ma pracować co najmniej 50 mld różnego rodzaju punktów końcowych. Mając to na uwadze Nokia - którą wszyscy kojarzą ze smartfonami - zaprojektowała router charakteryzujący się bardzo dużą przepustowością.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych

Firma instaluje w routerze nowe układy scalone noszące nazwę FP4. Jeden taki układ którego jest w stanie obsłużyć w ciągu jednej sekundy ruch rzędu 2,4 terabitów. Nokia zaprojektował moduł zawierający cztery takie układy, który ma przepustowość ponad 10 Tb/s.

Nowy petabitowy router nosi nazwę 7750 SR-14s i zawiera wiele takich modułów, dlatego jego zagregowana przepustowość wynosi prawie 144 Tb/s. Nokia zapowiada, że router pojawi się na rynku jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200