Perspektywy rynku pracy IT

Ciekawym zjawiskiem, z jakimi mamy obecnie do czynienia w sektorze, jest proces potocznie nazywany „podkupywaniem” pracowników. Kluczowe pytania brzmią: Co skłania informatyków do zmiany pracy? O ile wyższe zarobki mogą zyskać, podejmując decyzję o zmianie firmy?

Obecnie firmy IT, m.in. za pośrednictwem takich agencji rekrutacyjnych jak firma Modis w grupie Adecco, agresywnie podkupują sobie nawzajem pracowników. Informatyk zmieniający pracę może liczyć na ok. 15–25% dodatkowego wynagrodzenia. Z perspektywy prowadzonych przez nas rekrutacji oraz obserwacji rynku, bardzo częstym zjawiskiem stały się jednak ostatnio, szczególnie w ciągu ostatnich 9–12 miesięcy, tzw. kontroferty. Pracodawcom opłaca się zatrzymywać ludzi, dając im przykładowo od 1 tys. zł podwyżki w momencie złożenia przez zatrudnionego wypowiedzenia. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma innego wyjścia, pragnąc zatrzymać najbardziej doświadczonych specjalistów bez inwestowania w długi i złożony, a często i wielokrotnie droższy proces rekrutacji. Średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowiskach specjalistycznych, w zależności od doświadczenia, waha się pomiędzy 7500 a 9000 zł brutto.

Branża IT nie dyskwalifikuje osób z grupy 50+. Znajomość i chęć podążania za nowymi technologiami, łatwość adaptacji oraz znajomość języka angielskiego – ludzie spełniający te kryteria nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Motywacja również gwarantuje „dream team”

W erze rynku pracownika, z jakim mamy do czynienia w przypadku branży IT, biznes oraz działy personalne muszą znaleźć odpowiedź na dwa kluczowe pytania: Jak przyciągnąć i jak zatrzymać pracownika?

Do najważniejszych obecnie czynników zachęcających specjalistów IT do zmiany pracy należą: atrakcyjny pakiet wynagradzania (płaca plus benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, dopłaty do sportu i rekreacji, pakiety relokacyjne), możliwość udziału w ciekawych projektach, dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość zdobycia certyfikatów. Ceniona jest również możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej. W start-upach coraz bardziej popularne stają się opcje na akcje, które jeżeli firma odniesie sukces, mogą być warte od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych (dotyczy stanowisk menedżerskich).

Mówiąc o narzędziach, nie można zapomnieć o podnoszeniu kwalifikacji osób z branży IT. Możliwość rozwoju, uczestniczenie w szkoleniach, szansa na udział w kursach z możliwością uzyskania certyfikacji – to ważny element motywacji. Zadowolenie ze zdobywania nowych umiejętności bardzo często przenosi się na poprawę szybkości i jakości wykonywania bieżących zadań.

Trzeba pamiętać, że od osób w branży IT oczekuje się kreatywności, umiejętności pracy w reżimie projektowym, dokładności, pracy pod presją czasu zgodnie z założonym harmonogramem, a także budowania dobrych relacji

z zespołem i klientem. Sprawdzają się wszelkie metody, które pozwolą motywować zespół do efektywnej, a zarazem twórczej pracy.

Autor jest dyrektorem operacyjnym Modis Polska (grupa Adecco).


TOP 200