Perspektywy rozwoju rynku AI

Analitycy twierdzą, że rynek oprogramowania AI (sztuczna inteligencja) rośnie nieco wolniej niż się tego wcześniej spodziewano i ostatnie prognozy mówią, że w 2025 roku osiągnie on wartość ok. 37 mld USD. Tak przynajmniej przewiduje znana firma analityczna Forrester.

AI

Według Forrestera obserwując ten rynek można odnieść wrażenie, że zachodzące na nim zmiany przypominają sytuację panując na rynku usług chmurowych. Wzrost popytu na usługi oferowane w obu tych segmentach rynku IT przebiega bowiem w podobny sposób. Trzeba jednak powiedzieć, że jeszcze na początku tego roku wydawało się, że zainteresowanie usługami AI będzie rosnąć znacząco szybciej niż w przypadku chmur.

Forrester nieco ostudził te optymistyczne przewidywania i jak już wspomniano prognozuje, że za pięć lat że wielkość tego rynku osiągnie wartość 37 mld USD. Niektórzy uważają, że jest to zaniżona prognoza, ale ostatnie zjawiska zachodzące na rynku AI wydają się potwierdzać, że bardziej realistyczna niż inne.

Zobacz również:

  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Musk ostrzega, że ludzkość nie docenia sztucznej inteligencji

Bo chociaż coraz więcej aplikacji biznesowych zaczyna rzeczywiście wspierać funkcje AI, to ich twórcy nie zarabiają na tym. Kolejnym zjawiskiem zaniżających wartość tego rynku jest fakt, że firmy tworzą bardzo często takie aplikacje na własny użytek. I ty znowu problem polega na tym, że w krótkim okresie czasu w nie generują one im znaczących przychodów.

Forrester w zdefiniował w swoim raporcie cztery segmenty rynku AI.

1. Platformy deweloperskie używane do tworzenia aplikacji AI.

2. Aplikacje i narzędzia „middleware” oparte na sztucznej inteligencji, realizujące różnego specjalistyczne zadania (takie jak np. diagnostyka medyczna).

3) Dodatkowe narzędzia pośredniczące oparte na AI, które wspierają istniejące już w firmach aplikacje.

4) Platformy AI wspierające określone, wyspecjalizowane funkcje komputerowe, takie jak np. wizualizacja danych.

Forrester przewiduje, że w 2015 najwięcej przychodów na rynku rozwiązań AI ma generować pierwszy segment (platformy deweloperskie; 13 mld USD). Na drum miejscu znajduje się segment oferujący aplikacje i narzędzia „middleware” oparte na sztucznej inteligencji, wspierające specjalistyczne – np. medyczne - usługi (10 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200