Perspektywy finansowe pracowników IT

Wynagrodzenia specjalistów z branży IT należą do najwyższych. Rynek pracy w sektorze IT rozwija się dynamicznie, a płace systematycznie rosną.

W roku 2010 zarobki osób zatrudnionych w profesjach związanych z IT były o 14% wyższe niż wynagrodzenia specjalistów od marketingu i aż o 28% od płac osób odpowiedzialnych za sprzedaż - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Dlaczego jest tak dobrze?

30%

firm szuka pracowników IT (4. miejsce), poza produkcją (33%), obsługą klienta (39%) oraz handlem i sprzedażą (49%).

Rynek usług IT w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie, wzrasta popyt na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wielu informatyków korzysta z ofert pracy zagranicznych rynków, a liczba absolwentów kierunków informatycznych i wykształconych ekspertów nadal jest niewystarczająca w stosunku do zapotrzebowania, dlatego zatrudnienie w branży będzie rosło. Z tego też powodu pracownicy branży IT mogą liczyć na zarobki przekraczające średnią krajową.

Jak wynika z raportu Sedlak & Sedlak, najlepiej opłacanymi specjalistami IT są ci, pracujący w dużych, międzynarodowych firmach, działających w sektorze bankowym lub telekomunikacyjnym. Średnio zarobki w korporacjach są aż o połowę wyższe niż w małych firmach. Najgorzej opłacani są natomiast pracownicy działów w sektorze publicznym. Z danych Team Connect wynika zaś, że wynagrodzenia w branży IT są również bardzo zróżnicowane ze względu na zajmowane stanowisko. Kierownik projektu może liczyć na zarobki na poziomie 11 tys. zł netto miesięcznie, a administrator, projektant, architekt na ok. 8 tys. zł netto. Z kolei programista reprezentujący najliczniejszą grupę pracowników IT może zarabiać 6 tys. zł netto. Średnia pensja testera oscyluje wokół 4 tys. zł netto.

Trzeba zaznaczyć, że powyższe dane mają charakter orientacyjny i odnoszą się raczej do realiów dużych miast. Musimy pamiętać, że na finalną wysokość zarobków wpływa również wiele innych elementów. Zarobki pracowników IT różnią się w zależności od: doświadczenia, znajomości technologii, wiedzy, zakresu obowiązków, efektywności, wartości realizowanego projektu. To są podstawowe kryteria, jednak według nich można też zauważyć duże różnice w zarobkach w zależności od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy chociażby znajomości języka angielskiego. Na najwyższe zarobki mogą oczywiście liczyć pracownicy dużych metropolii: Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania.

Freelancing czy etat?

Kolejnym czynnikiem różnicującym zarobki informatyków jest forma zatrudnienia. W ostatnich latach możemy obserwować wzrost liczby freelancerów, którzy pracują od projektu do projektu i którzy zazwyczaj mogą liczyć na wyższe zarobki niż pracownicy etatowi na tym samym stanowisku. Skąd biorą zlecenia? Coraz częściej zostają zatrudniani przez firmy zajmujące się outsourcingiem personalnym. Niektóre "zatrudniają" po kilka tysięcy osób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200