Pentium z błędem nadal w sprzedaży

Wykryty ostatnio błąd w konstrukcji jednostki do obliczeń zmiennoprzecinkowych (Floabing Point Unit - FPU), którą zawiera procesor Pentium, wywołał burzę wśród użytkowników, lawinę pytań, analiz i doniesień prasowych.

Wykryty ostatnio błąd w konstrukcji jednostki do obliczeń zmiennoprzecinkowych (Floabing Point Unit - FPU), którą zawiera procesor Pentium, wywołał burzę wśród użytkowników, lawinę pytań, analiz i doniesień prasowych.

Błąd na 4-19 miejscu po przecinku powstaje przy wykonywaniu dzielenia niektórych liczb o podwójnej precyzji. Jak podają użytkownicy Internetu, istnieje 1738 takich kombinacji cyfr z możliwej ich liczby 64 trylionów, które powodują błędny wynik. Każdy może sprawdzić czy jego Pentium działa prawidłowo dzieląc 5 505 001 przez 294 911. Błędny wynik to 18,66600093, a właściwy to 18,66665197. Informacje na ten temat są dostępne w Internecie pod adresemhttp://www.isi.edu/pub/carlton/pentium/FAQ , a pod adresem ftp.acdavis.edu/pub/fdiv można uzyskać program P87TEST.COM do testowania Pentium.

Przedstawiciele Intela bagatelizują całą sprawę twierdząc, że wykryty błąd może być problemem dla nie więcej niż 0,1% użytkowników. Jednocześnie wiadomo już, że firma będzie dalej sprzedawać wadliwe procesory w I kw., a może nawet w II kw. 1995 r. Będą one dostarczane w partiach wraz z układami o poprawionej konstrukcji bez rozróżnienia, które są wadliwe, a które nie.

Niektórzy dostawcy komputerów wyposażonych w Pentium podjęli już działania zaradcze. Sequent wstrzymał chwilowo sprzedaż serwerów - będą one dostarczane z opracowanym już przez firmę dodatkiem do systemu Dynix/ptx - programem zapobiegającym błędom w obliczeniach. Najwięksi dostawcy komputerów z Pentium: IBM, AT&T GIS, Gateway 2000, Compaq i Dell uruchomili bezpłatne połączenia dla użytkowników ich sprzętu, którzy mają problemy z obliczeniami.

Najbardziej bulwersująca jest jednak informacja, że błąd został wykryty w czerwcu i natychmiast go poprawiono (do tego czasu wyprodukowano ok. 2 mln układów). Od czerwca Intel wytworzył kolejne 3 mln procesorów Pentium, ale ponieważ jak dotąd brak informacji o komputerze wyposażonym w bezbłędnie działający procesor, istnieje podejrzenie, że FPU w Pentium może mieć więcej błędów.

Choć Intel bagatelizuje całą sprawę to cena jego akcji spadła na Wall Street o 5% w ciągu ostatnich dwóch tygodni.


TOP 200