Pentagon wyda 9 mld dolarów na usługi chmurowe

Pentagon przyznał w minioną środę warte 9 miliardów dolarów kontrakty na chmurę obliczeniową firmom: Google, Amazon Web Services, Microsoft i Oracle

Źródło: Domena Publiczna NARA & DVIDS

Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC) to następca typu multi-cloud Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI), który z kolei był projektem modernizacji IT mającym na celu zbudowanie dużej, wspólnej chmury komercyjnej dla Departamentu Obrony USA.

Zawarte właśnie oddzielne kontrakty, które mają hipotetyczną górną granicę 9 miliardów dolarów, potrwają do 2028 roku i zapewnią amerykańskiemu Departamentowi Obrony usługi chmurowe w skali całego przedsiębiorstwa, dostępne globalnie we wszystkich domenach bezpieczeństwa i poziomach klasyfikacji, napisano w oficjalnym komunikacie. Dowódca Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i rzeczniczka Departamentu Obrony, Jessica McNulty, poinformowała, że JWCC był zamówieniem wielokrotnym składającym się z czterech kontraktów ze wspólnym pułapem 9 miliardów dolarów.

Zobacz również:

  • Snowflake - nowy szef, nowe usługi

Posunięcie to ma miejsce kilka miesięcy po tym, jak Pentagon opóźnił decyzję o przyznaniu kontraktu na JWCC obejmującego całe przedsiębiorstwo.

Pentagon próbował przenieść się do chmury kilka lat temu za pomocą koncepcji JEDI, ale propozycja rozmyła się po tym, jak spór sądowy zatrzymał proces zamówień.

Obecna umowa może sprawić, że wojsko będzie działać analogicznie do firm w prywatnym sektorze, z których wiele dzieli swoje prace w chmurze między wielu dostawców.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200