Pełzająca rewolucja Javy

Nie tylko komputery

Za sprawą układów sprzętowych realizujących programy zapisane w Javie bez potrzeby ich kompilacji, historia rozwoju Javy zatoczyła koło. Pierwotnie bowiem Sun przygotowywał Javę jako język, który miał posłużyć do programowania urządzeń elektronicznych, takich jak telewizor czy magnetowid. Dopiero potem zdecydował się na wdrożenie Javy jako uniwersalnego języka programowania, dla którego Internet stanie się podstawową platformą dystrybucji. Obecnie nowe układy scalone, jak np. produkcji Mitsubishi z 64 MB pamięci RAM, procesorem RISC i wbudowanym interpreterem Javy, mogą posłużyć do budowy dowolnie skomplikowanych urządzeń (choć równie prostych jak telefon). Powinny się one pojawić pod koniec bieżącego roku. Java umożliwi standaryzację narzędzi i ujednolicenie umiejętności stosowanych przy tworzeniu oprogramowania wbudowanego.

Sun Microelectronics, oddział Suna zajmujący się wytwarzaniem sprzętu elektronicznego, zamierza wprowadzić w tym roku na rynek układy microJava. Będą one wykorzystane do budowy kart rozszerzających do komputerów PC, pozwalających na sprzętową interpretację kodu bajtowego Javy. Wówczas za mniej niż 100 USD można by dość łatwo przekształcić komputer PC w komputer sieciowy.

Kiedy na poważnie

Java wciąż jest "nastolatkiem" w świecie języków programowania. Firmy zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania dla przedsiębiorstw nie ufają zbytnio dostępnym dzisiaj narzędziom, służącym do pisania aplikacji w Javie. Brakuje rozwiązań wspierających tworzenie prawdziwie wieloplatformowych aplikacji w tym języku, choć takie narzędzia, jak: Visual Cafe Symanteca czy IntraBuilder Borlanda, zyskały już uznanie programistów. Nie można jednak zapominać, że od premiery Javy minęły zaledwie dwa lata. Język C, dzisiaj najpopularniejsze narzędzie stosowane przez programistów, narodził się na początku lat 70., a dopiero nieco ponad dekadę temu znalazł powszechną akceptację, gdy pojawiły się bardzo wydajne narzędzia wspomagające pracę programisty.

Wszystkie wielkie firmy komputerowe dostrzegły Javę i umieściły ją w swoich planach rozwojowych, choć ich zaangażowanie jest bardzo różne. Zdecydowanie wyróżnia się IBM, który zdecydowanie nastawił się na rozwój Javy. Obecnie w tej korporacji nad oprogramowaniem i zastosowaniami Javy pracuje ponad 1000 osób w 24 ośrodkach na całym świecie - czterokrotnie więcej niż w JavaSoft, oddziale Suna, zajmującym się tym językiem. IBM zaangażował się w tworzenie komponentów JavaBeans i tworzenie interfejsów Javy do oferowanego przez siebie oprogramowania wszelkiego typu, włącznie z systemami MVS i AS/400.

Na razie jeszcze to zaangażowanie nie przekształciło się w rzeczywiste efekty rynkowe.


TOP 200