Pełny upgrade do Windows 8 - tylko dla użytkowników Windows 7?

Z możliwości wykonania pełnej aktualizacji systemu do Windows 8 (z zachowaniem ustawień, plików i programów) będą mogli skorzystać wyłącznie użytkownicy Windows 7 - twierdzi Mary Jo Foley z ZDNet, powołując się na informacje dostarczone przez partnerów Microsoftu.

Informacje przedstawione przez Foley są zgodne z wcześniejszymi deklaracjami Microsoftu - koncern przy okazji udostępnienia w lutym wersji testowej Windows 8 wstępnie opisał możliwości dokonania upgrade'u ze starszych wersji Windows.

Z najnowszych doniesień wynika, że pełną aktualizację do Windows 8 da się przeprowadzić wyłącznie z Windows 7 - tylko w tym wariancie w systemie pozostaną zachowane konta użytkowników, pliki, zainstalowane aplikacje oraz ustawienia. "Upgrade'ować" da się również Vistę oraz Windows XP - ale z pewnymi ograniczeniami. W przypadku Visty zachowane zostaną konta, pliki oraz ustawienia - ale nie zostanie przeniesione zainstalowane oprogramowanie, zaś podczas aktualizowania Windows XP - wyłącznie konta użytkowników oraz ich pliki.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić

Wcześniejsze deklaracje Microsoftu dotyczyły jednak udostępnionej wtedy wersji testowej Windows 8 - koncern nie sprecyzował do tej pory, czy tak samo będzie wyglądała sytuacja w przypadku wersji finalnej.

Mary Jo Foley z ZDNet poinformowała też, że możliwe będzie wykonanie upgrade'u zmieniającego wersję językową zainstalowanego systemu (np. z niemieckiej na angielską), aczkolwiek w tym wariancie zachowane zostaną wyłącznie dane użytkownika. Nie będzie za to możliwe przeprowadzenie aktualizacji z wersji 32-bitowej do 64-bitowej - użytkownik planujący taką operację będzie musiał zainstalować system od początku.

Warto odnotować, że Microsoft na razie udostępnił bardzo mało informacji na temat debiutu Windows 8 - koncern nie podał warunków aktualizacji, cennika ani dokładnej daty premiery. To dość zaskakujące, szczególnie w kontekście faktu, iż jest ona spodziewana na jesień bieżącego roku. Dla porównania - w 2009 r., gdy na rynek miał trafić Windows 7 (i faktycznie trafił - jesienią), już w czerwcu znaliśmy dokładne ceny i specyfikację poszczególnych wersji systemu.

Dodajmy, że z nieoficjalnych informacji wynika, że Windows 8 w wersji RTM (gotowy do produkcji) powinien pojawi się jeszcze w lipcu (najczęściej wskazywaną datą jest 18.07).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200