Pekin zamierza wypowiedzieć wojnę zagranicznym technologiom IT

Jak donosi Financial Times, rząd chiński chce uniezależnić się od zagranicznych technologii IT i opracował plan przewidujący, że za trzy lata we wszystkich jego biurach i agendach pracować będą systemy – chodzi tu zarówno o sprzęt, (głównie pecety) jak i o zarządzające nim oprogramowanie – produkowane wyłącznie przez rodzime firmy.

Oznacza to, że Chiny chcą być w tej dziedzinie całkowicie samowystarczalne i niezależne od innych krajów. Jak nietrudno się domyśleć, chodzi tu przede wszystkim o firmy amerykańskie, które na skutek nacisków administracji amerykańskiej ograniczają w ostatnim czasie drastycznie wymianę handlową z firmami chińskimi.

Zgodnie z ujawnionym przez rząd Chin planem, z instytucji publicznych i rządowych ma ciągu najbliższych trzech lat zniknąć ok. 20 mln komputerów osobistych wyprodukowanych przez zagraniczne firmy. I ich miejsce pojawią się chińskie pecety, którymi będą zarządzać systemu operacyjne zaprojektowane przez chińskich informatyków. Również uruchamiane na nich aplikacje mają być stopniowo zastępowane rodzimymi rozwiązaniami.

Zobacz również:

  • Nowa infrastruktura – nowe możliwości
  • Ofensywa chińskich modeli językowych LLM

Oznacza to, że takie firmy jak Microsoft czy Google znikną właściwie całkowicie z rynku chińskiego. Analitycy zdają sobie jednak pytanie, czy przyjęty przez Chiny plan ma szansę powodzenia oraz jak wpłynie na cały globalny rynek informatyczny. Taka totalna wojną może przynieść opłakane skutki i zachwiać na dobre całym tym rynkiem szkodząc zarówno gospodarce chińskiej, jak i amerykańskie. Istnieje zatem nadzieja, że obie strony złagodzą swoje stanowiska i dogadają się.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200