Pęd ku Serial ATA

Seagate Barracuda 7200.7 - elastyczny sprinter

Firma określiła ten model jako dysk SATA drugiej generacji - oferuje zawansowane funkcje, takie jak kolejkowanie komend, a każdy z jego talerzy może mieć pojemność 80 GB. Testom poddano model o pojemności 160 GB, ale dostępne są również mniejsze urządzenia o pojemności: 80 i 120 GB.

Napęd charakteryzuje się identyczną z SATA V wysoką odpornością na wstrząsy. Jednak w przeciwieństwie do starszego modelu Barracuda 7200.7 nie ma płytki umieszczonej pod spodem dysku, zapewniającej ochronę układów elektronicznych. W testach Barracuda 7200.7 zanotowała najlepsze wyniki spośród napędów, których talerze obracały się z prędkością 7200 obrotów na minutę. Co więcej, maksymalny transfer i stosunek ceny do pojemności prezentowały się lepiej niż w przypadku napędu Maxtora.

Western Digital WD Raptor - wyzwanie dla SCSI

Wśród dysków SATA Raptor stanowi klasę dla siebie - to jedyny spośród testowanych napędów, którego talerze obracają się z prędkością 10 tys. obrotów na minutę. O wysokiej wydajności decyduje również znacząco niższy czas wyszukiwania i opóźnienie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że Western Digital nie oferuje produktów z interfejsem SCSI, Raptor więc to jak na razie jedyny dysk WD dla klientów korporacyjnych.

Niestety, Western Digital oferuje jedynie model o nominalnej pojemności 36 GB, w związku z tym Raptor ma najwyższy stosunek ceny do pojemności. Ta cecha znacznie ogranicza liczbę potencjalnych obszarów zastosowań. Dopiero zapowiadany WD Caviar SE SATA o pojemności 250 GB może wpłynąć na zmianę tej niekorzystnej oceny.

Rzut oka na wyniki testu symulacyjnego wystarczy, by dostrzec, że Raptor uplasował się na pierwszym miejscu pod względem wydajności i stosunku ceny do wydajności w trzech różnych sytuacjach: w dziedzinie niewielkiego, umiarkowanego i wysokiego obciążenia. Równocześnie Raptor rzucił wyzwanie najwydajniejszym dyskom SCSI, na co wskazują wyniki osiągnięte przez testowany dla porównania napęd Fujitsu.

Produkt Western Digital idealnie nadaje się do niewielkiego, taniego i często wykorzystywanego serwera. Niebagatelną zaletą jest pięcioletnia gwarancja Raptora.

Decyzje napędowe

Pęd ku Serial ATA

Wydajność na muszce

Z przeprowadzonego testu wynika, że aplikacje wymagające dużej pojemności i szybkiego transferu, np. backup typu dysk-dysk, będą zadowalająco obsługiwane przez napędy Seagate Barracuda 7200.7 i Maxtor Diamond Max Plus 9. Dodatkowym atutem tego drugiego jest większa pojemność, którą docenią posiadacze serwerów o ograniczonej liczbie przestrzeni na dołączanie kolejnych dysków. Podsumowując, na razie dyski SATA (z wyjątkiem WD Raptor) nie nadają się do wykorzystania jako element systemu, w którym liczy się przede wszystkim szybki czas odpowiedzi. Z pewnością jednak już niedługo na rynku pojawi się znacznie więcej rozwiązań "szytych" na potrzeby korporacji, być może będących połączeniem rozwiązań SATA z innymi technologiami.


TOP 200