Pasmo (cz.3) - gonimy Europę

W proces rozbudowy polskiej infrastruktury szerokopasmowej zaangażowany jest UKE oraz gminy, chcące wykorzystać fundusze unijne. W kwestii dostępu do globalnej sieci coraz większą rolę odgrywają technologie mobilne i bezprzewodowe, przybliżające Polskę do standardów obowiązujących w Europie Zachodniej. Bierzemy stoper i mierzymy tempo, w jakim próbujemy dogonić stale uciekającą nam Europę.

Bez sieci nie ma kołaczy

Parafraza znanego powiedzenia w pełni oddaje stanowisko polskich odbiorców instytucjonalnych, którzy traktują posiadanie szerokopasmowego dostęp do internetu, jako jeden z warunków powodzenia swoich działań biznesowych. Według ubiegłorocznych badań PBS DGA (Pracownia Badań Społecznych), przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), aż 92,9% komputerów firmowych jest podłączonych do globalnej sieci. Zdecydowana większość firm (84%) deklaruje, że wszystkie działające u nich komputery mają dostęp do internetu. Wciąż najpopularniejszym rodzajem uzyskiwania połączenia z siecią jest korzystanie z oferty operatorów sieci stacjonarnych (80,3%). Na drugim miejscu, z wysokim potencjałem rozwoju, ulokowały się technologie dostępu bezprzewodowego (16,3%). Najmniejsze firmy, które nie odczuwają potrzeby stałej obecności w sieci i używają dość archaicznego już dostępu wdzwanianego (dial-up), stanowią niewielki odsetek (1,7%).

Z badań PBS DGA wynika również, że 77,5% badanych przedsiębiorstw korzysta tylko z jednego łącza internetowego, w większości (54,9%) obsługiwanego przez Telekomunikację Polską. Monopol narodowego operatora jest wciąż odczuwalny, dlatego też za bardzo istotne, z punktu widzenia rozwoju konkurencyjności na rynku usług szerokopasmowych, należy uznać wydarzenia z października 2009 r. Doszło wówczas do porozumienia między UKE a Telekomunikacją Polską w sprawie wdrożenia zasad przejrzystości i niedyskryminacji w relacjach między operatorami. Zawarta umowa zobowiązuje UKE do utrzymania stawek hurtowych do 2012 r., a TP ma w tym czasie wybudować lub zmodernizować 1,2 mln łączy szerokopasmowych. Zupełnie nowych linii ma powstać ok. 500 tys., natomiast pozostałe 700 tys. zostanie ulepszonych. Projekt zakłada, że prawie milion łączy szerokopasmowych będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s, a rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje, jak i małe miasta oraz tereny wiejskie.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • FCC na nowo definiuje znaczenie słowa “broadband”
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
Pasmo (cz.3) - gonimy Europę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200