Paradox kontra Access

Konkurencja między bazami danych w środowisku Windows nabrała rumieńców, gdy po inauguracji pakietu Microsoftu Access, swoją bazę danych, Paradox for Windows, przedstawiła firma Borland International.

Konkurencja między bazami danych w środowisku Windows nabrała rumieńców, gdy po inauguracji pakietu Microsoftu Access, swoją bazę danych, Paradox for Windows, przedstawiła firma Borland International.

Użytkownicy bazy Paradox for Windows podkreślają jej własności niedostępne w Access. Przykładowo, w Paradox for Windows, możemy zaprezentować w postaci graficznej powiązania (relacje) pomiędzy różnymi zbiorami danych poprzez proste wskazanie ich linią na ekranie. Umożliwia to pełną kontrolę nad wprowadzaniem i integralnością (np. w razie próby wymazania rekordu wchodzącego w skład relacji) skomplikowanych relacji. Inną, oryginalną cechą Paradox for Windows jest możliwość dostępu do parametrów dowolnego obiektu bazy danych poprzez proste kliknięcie prawym klawiszem myszy. Dzięki temu potrzeba zaledwie kilku minut aby bazie danych nadać taką postać, jaka najbardziej odpowiada użytkownikowi.

Paradox for Windows w porównaniu z poprzednią, DOS'owską wersją, dodaje kilka nowych typów danych. Są wśród nich obrazy graficzne włączane jako obiekty OLE. Paradox jest programowany przy użyciu zorientowanego obiektowo języka Object PAL (Paradox Application Lanquage), który ma niewiele wspólnego ze swoim poprzednikiem z wersji dla DOS. Mimo to istniejące już aplikacje Paradox for DOS działają bez problemów w nowym środowisku. W porównaniu z językiem Access - ABC (Access Basic Code) Paradox posiada nieco lepsze i silniejsze narzędzia do tworzenia aplikacji. Z drugiej strony, w tych zastosowaniach gdzie ważny jest język makropoleceń, należy stosować bazę Access, gdyż Paradox go nie posiada. W astosowaniach klient - serwer Access już w tej chwili ma opracowane połączenie z Microsoft SQL Server. Borland obiecuje dostarczyć użytkownikom Paradoxu takie łącze za trzy do sześciu miesięcy. Ma to być ten sam kod, na jaki czekają użytkownicy Quattro Pro for Windows.

Paradox for Windows jest sprzedawany w USA do 30 kwietnia za promocyjną cenę 140 USD. Po tym terminie cena pakietu ma wynosić 800 USD. Licencja na dołączenie do sieci LAN jednego stanowiska z bazą Paradox for Windows kosztuje 400 USD.

Microsoft zaoferował w tym samym czasie inną bazę danych - FoxPro 2.5 dla Windows i DOS. Paradox for Windows został w Polsce po raz pierwszy przedstawiony na stoisku MSP na Komputer Expo '93.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200